Nový průmyslový park MARK 51°7 v německé Bochumi bude vybaven jedním z nejudržitelnějších energetických konceptů v Evropě: energie z důlní vody bude zásobovat čtvrť teplem a chladem. Tento na míru šitý čerpací systém pro vynášení důlní vody na povrch navrhla, postavila a nainstalovala inovativní společnost Oil Dynamics, která o projektu informovala.
Elektrická ponorná čerpadla (ESP) byla instalována do dvou vrtů, aby zásobovala několik nových budov teplem a chladem udržitelným a ke klimatu šetrným způsobem.
Pro vytápění je důlní voda o teplotě přibližně 30 °C čerpána z 810 metrů hluboké štoly a dále ohřívána tepelnými čerpadly na teplotu přibližně 48 °C, než je dodána do sítě dálkového vytápění.
Pro chlazení se důlní voda o teplotě přibližně 18 °C čerpá na povrch z mělčí štoly hluboké 340 metrů a poté se ochladí na 10 °C.
Mohlo by vás zajímat
Hlavními výzvami při realizaci přizpůsobených čerpacích systémů byly extrémně široký provozní rozsah odstředivých čerpadel a časté změny zatížení.
Energetická náročnost MARK 51°7 se výrazně mění mimo jiné v závislosti na ročním období, denní době, počasí a dni v týdnu. Různým energetickým požadavkům tak slouží průtoky mezi 30 a 150 kubíků za hodinu.
Otáčky čerpadla je třeba neustále regulovat. Zatímco v zimě systém čerpá převážně z hlubšího, teplejšího vrtu a v létě převážně z mělčího, chladnějšího vrtu, pro jaro a podzim se předpokládá, že systém bude pracovat při vícenásobných změnách směru.
Čerpací zkoušky provedené se zařízením Oil Dynamics a terénními servisními techniky byly úspěšné a při brzkém uvedení do pravidelného provozu bude energie obsažená v důlní vodě. pokrývat více než 75 procent potřeby tepla a chladu pro všechny připojené budovy v bývalém uhelném revíru. Rozdíl bude doplněn z lokální tepelné sítě a konvenčních chladicích systémů.
Jedná se o první velkou průmyslovou zónu, která získává integrované vytápění a chlazení generované kombinací geotermální energie, dálkových sítí, podzemních zásobníků a velkých tepelných čerpadel, vyvinutou Fraunhoferovým výzkumným ústavem pro energetické infrastruktury a geotermální systémy (IEG) společně s elektrárenskou společností Stadtwerke Bochum a podporovanou společností Oil Dynamics.
(nik)