ČEZ, innogy, E.ON, Pražská energetika a Pražská plynárenská. Pět společností, kterým v prostředí dramaticky rostoucích cen energií přibyla starost navíc. Mají totiž v roli dodavatele poslední instance zajistit elektřinu a plyn pro stovky tisíc zákazníků skupiny Bohemia Energy. Nakoupit na nedostatkovém trhu pět miliard kilowatthodin elektřiny a podobné množství plynu nebude lehký úkol.
Jedno lze říct už dnes: ceníky v režimu dodavatele poslední instance budou pro odběratele velmi kruté. Například innogy Energie uvádí cenu 3360 až 3870 korun za MWh nakoupeného plynu, a to se jedná pouze o tržní složku ceny bez DPH. Pražská plynárenská si bude účtovat u všech skupin zákazníků z řad maloodběratelů 2890 korun za MWh (3497 korun včetně DPH). Jedná se tak zhruba o čtyřnásobek dříve obvyklé ceny na trhu.
Zákazník s rodinným domkem, který plynem vytápí, může do konce topné sezóny zaplatit o 60 tisíc korun navíc. Vzhledem k sociálním dopadům na odběratele Bohemia Energy proto innogy Energy považuje za nezbytné, aby stát připravil systém kompenzací či subvencí. „V opačném případě hrozí velké sociální problémy a může také docházet k masivnímu odpojování zákazníků pro neplacení,“ uvádí se ve vyjádření největšího dodavatele plynu v České republice.
O mnoho lepší není situace ani u elektrické energie. Například na webu společnosti ČEZ lze dohledat, že tržní složka ceny je v režimu dodavatele poslední instance zhruba dvaapůlkrát vyšší než u standardního ceníku na dobu neurčitou.
Bez energie nikdo neskončí
Všech pět tradičních dodavatelů se převzetím odběratelů energií od Bohemia Energy významně zvětší. Například Pražská energetika (PRE), která dnes dodává elektřinu do zhruba 690 tisíc odběrných míst, přebírá odhadem 60 tisíc nových odběrných míst. „Nové zákazníky neodmítáme. Rozhodně nikoho nenecháme bez elektřiny, nabízíme produkty, které jsou s ohledem na současnou situaci na trhu s elektřinou vysoce konkurence schopné,“ uvedl mluvčí PRE Petr Holubec.
Pražská plynárenská přibere ke svým 354 tisícům odběratelů zemního plynu zhruba 40 tisíc nových. „Odběratelé se tedy nemusí obávat, že s případným koncem jejich současného dodavatele je pro ně v nadcházejícím zimním období ohrožena dodávka zemního plynu. Povinnost dodávky zemního plynu v těchto případech přebírá automaticky a okamžitě v rámci Prahy a okolí dle Energetického zákona Pražská plynárenská,“ upozornil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.
ČEZ Prodej později potvrdil, že se od půlnoci (ze středy na čtvrtek) stane dodavatelem poslední instance pro zákazníky společností Bohemia Energy na území Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Karlovarského, Plzeňského, Pardubického, Královéhradeckého, Moravskoslezského a většiny Olomouckého kraje, dále též na Vsetínsku a Havlíčkobrodsku. „ČEZ je na svou roli dodavatele poslední instance připraven. Tento úkol jsme v minulosti plnili mnohokrát a vždy jsme tuto situaci bez problémů zvládli,“ zmínil generální ředitel Skupiny ČEZ Daniel Beneš.
Podobně se vyjádřil i konkurenční E.ON. „E.ON Energie patří k jednomu z pěti dodavatelů poslední instance a my jsme připraveni se o nové klienty postarat. Tito klienti se nemusí obávat, že o dodávky energie přijdou a zůstanou bez elektřiny nebo plynu. V aktuální situaci je důležité zachovat klid a nepanikařit, tito klienti nemusí aktivně vůbec nic dělat, sami se jim ozveme a předáme jim všechny důležité informace,“ vysvětluje místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie Jan Zápotočný.
Kam se hrabe Moravia Energo, to se nedá srovnat
Tak velký krach dodavatele energií dosud Česko nezažilo. Pamětníci sice připomínají pád společnosti Moravia Energo v roce 2009, jenže ta se soustředila na dodávky elektřiny velkým průmyslovým podnikům a měla řádově tisíce odběrných míst. Portfolio Bohemia Energy i jejích dceřiných firem tvoří hlavně domácnosti a další maloodběratelé. Je jich opravdu mnoho. V součtu se jedná o 618 tisíc odběrných míst na elektrickou energii a 292 tisíc na zemní plyn.
„Spotřebitelé v tuto chvíli nemusejí nic dělat, nemusejí nikam volat nebo chodit na pobočky. Jejich dodavatel poslední instance se jim ozve sám během několika dní. Dostanou od něj základní informace a oznámení o ceně, za kterou jim bude energie dodávat. Běžně takové vyrozumění probíhá do pěti dnů. Tentokrát se však ukončení činnosti týká jednoho z největších tuzemských dodavatelů. Je tedy velmi pravděpodobné, že bude docházet k drobným zpoždění, než dodavatelé poslední instance stihnou informovat všechny zákazníky,“ řekl k dalšímu postupu předseda Rady Energetického regulačního úřadu Stanislav Trávníček.
Nárok na přechod k dodavateli poslední instance mají ze zákona všichni, ale jen v případě elektrické energie. Co se týká zemního plynu, platí jen pro domácnosti či menší firmy s ročním odběrem do 630 MWh. V horší situaci budou střední a velcí odběratelé; ti musejí narychlo uzavřít smlouvu s novým dodavatelem, jinak bude docházet k černému odběru se všemi právními důsledky.
David Tramba