INZERCE

Standarta Slovenské informační služby, v níž Michal Hrbáček senior pracoval. Foto: Slovenská informační služba

Velká domů. Syn bývalého příslušníka tajné služby koupil od slovenského oligarchy zlegalizovanou vilu

Bývalý příslušník slovenské tajné služby SIS Michal Hrbáček postavil před lety v Bratislavě luxusní černou stavbu. Jméno Michala Hrbáčka je spojováno s únosem syna slovenského prezidenta Michala Kováče, který proběhl v režii tamní tajné služby. Hrbáčkovu vilu následně legalizoval slovenský oligarcha Anton Siekel, kterému expříslušník SIS vilu prodal. Jak informoval slovenský server Aktuality.sk, dnes je vila opět ve vlastnictví rodiny Hrbáčkových: Siekel ji totiž prodal synovi bývalého příslušníka SIS Michalu Hrbáčkovi mladšímu. Hrbáček junior podniká mimo jiné v Praze, kde vlastní firmu, která pronajímá nemovitosti, byty a nebytové prostory. V předmětu podnikání má i správu vlastního majetku, včetně kapitálových účastí.


Michal Hrbáček mladší loni získal milionovou vilu v Otonelské ulici v lokalitě Ahoj na bratislavských Vinohradech, kterou začal stavět jeho otec. Informoval o tom server Aktuality.sk.

Ekonomický deník zjistil, že Michal Hrbáček junior působí vyjma Bratislavy i v Praze, kde vlastní firmu, která pronajímá nemovitosti, byty a nebytové prostory. V předmětu podnikání má správu vlastního majetku, včetně kapitálových účastí.

Michal Hrbáček starší byl šéfem Útvaru zvláštních operací SIS v době, kdy tajná služba unesla syna prezidenta Michala Kováče. V tomto případě čelí obžalobě a druhou obžalobu na něj podalo státní zastupitelství kvůli vazbám na pozemkovou mafii.

Podle deníku SME dostal Hrbáček starší v roce 2007 pokutu tři miliony korun (100 tisíc eur) za stavbu bez povolení.

„Později byla vila legalizována, ale v té době už Hrbáčkovi nepatřila. Hrbáček ji prodal slovenskému oligarchovi Antonu Siekelovi,“ připomíná server Aktuality.sk.

Od prosince 2020 je majitelem vily Michal Hrbáček mladší. Siekel na otázky týkající se Hrbáčka a prodeje vily neodpověděl.

„Siekel, který je označován za mecenáše slovenské politické strany SNS Andreje Danka, je také šéfem Slovenského olympijského výboru. V minulosti také sponzoroval kandidaturu Milana Kňažka na primátora Bratislavy. Siekelova společnost přispěla na jeho kampaň částkou 50 tisíc eur. V letech 2019 a 2020 Siekel spoluvlastnil firmy Dora Gastro a Hospital Catering Solutions, které získaly milionové zakázky v případě tendrů na stravování v nemocnicích, po nichž exministr Viliam Čislák odvolal šéfa úřadu Martina Senčáka,“ popisuje dále server server Aktuality.sk.

Černá stavba za miliony

Podle slovenských Hospodářských novin Siekel ovládá majetek v hodnotě stovek milionů eur. Hrbáček tak velký majetek nemá, takže je podle serveru Aktuality.sk otázkou, kde vzal peníze na koupi honosné vily. Hrbáček junior totiž sice působí ve statutárních orgánech několika společností, ty ale patří jiným osobám.

Podle realitního makléře má jen pozemek o rozloze 5000 metrů čtverečních, na kterém dům stojí, hodnotu více než dva miliony eur. V inzerátu zveřejněném na webu je cena pozemku v této lokalitě 550 eur za metr čtvereční.

„Samotná budova má rovněž sedmimístnou hodnotu. Její bližší odhad je však komplikovaný, protože není známo vnitřní vybavení vily,“ píše dále server.

Vztahy s tajnou službou

Není to poprvé, co má oligarcha Siekel blízko k lidem z tajných služeb. Hrbáček pracoval pro jeho finanční skupinu Istrokapitál a má vazby i na dalšího spoluzakladatele skupiny Braňa Prieložného.

S ním Hrbáček senior dlouhodobě obchoduje. Siekel a Prieložný založili v 90. letech finanční skupinu Istrokapitál – společně s Mariem Hoffmannem a Radovanem Vítkem.

Prieložný vlastní také obrovskou vilu v uzavřeném komplexu nedaleko domu Hrbáčka mladšího. Pozemky kolem Hrbáčkovy vily vlastní společnost Egil, v jejímž čele stojí Hrbáček senior – a Hrbáček junior je členem dozorčí rady. Konečným příjemcem výhod společnosti je však Prieložný.

Egil dříve vlastnil Michal Hrbáček starší spolu se svým synem Michalem Hrbáčkem.

Slovenské Hospodářské noviny odhadly v roce 2008 majetek Prieložného na pět miliard korun (166 milionů eur). V loňském roce prodal svou největší společnost Starland Holding s aktivami ve výši 130 milionů eur. Od listopadu 2020 je jejím majitelem Štefan Czucz – známý oligarcha z prostředí politické strany Most-Híd.

Aktuality.sk se pokusily kontaktovat i Michala Hrbáčka, ale kontakt se na něj sehnat nepodařilo. Hrbáčkova společnost rovněž nemá zveřejněné kontakty.

Hrbáčkovy vazby: Čarnogurský a Weiss

Siekel a Prieložný nejsou jedinými kontroverzními finančníky, ke kterým má Hrbáček blízko. V minulosti se Mečiarův privatizátor Július Rezeš dostal k akciím společnosti Frucona Košice, kterou vlastnil Hrbáček.

Společně s Milanem Bališem, známým z podezřelé restituční kauzy pod názvem Velký Slavkov, založil Hrbáček bezpečnostní agenturu M3 Service.

Jeho nejčastějším obchodním partnerem ve firmách byl Martin Lieskovský, který je spolu s Hrbáčkem obviněn kvůli únosu Michala Kováče mladšího do Rakouska.

Spolu s Lieskovským a Zoltánem Vargou – mužem Jaroslava Haščáka – Hrbáček působil také ve společnostech Mowag a SNN. Varga byl majitelem konspiračního bytu skupiny Penta v bratislavské Vazovově ulici, kde se Haščák scházel s politiky. Spis Gorila, vystavěný na odposleších z bytu, byl pojmenován podle Vargovy silné postavy.

Hrbáčka letos na jaře u soudu zmínil i kontroverzní zkrachovalý podnikatel František Hodorovský, který popsal, jak získal aquapark Tatralandia.

„Pro bulvár to bylo zajímavé téma, protože se tam objevovala jména jako Čarnogurský a Hrbáček, Kollár, Kočner a další. V tomto sporu došlo i ke střelbě,“ uvedl Hodorovský u soudu.

Advokát Ján Čarnogurský mladší v minulosti uvedl, že Hrbáček je jeho přítel.

Dva roky byl Hrbáček také členem dozorčí rady teplárenské společnosti Leven z portfolia Ivana Weisse, který stál za stranou 99%. V minulosti vedla společnost Leven spor se Slovenským plynárenským průmyslem kvůli tomu, že Leven neplatil státnímu podniku za plyn, ačkoli zákazníci platili společnosti Leven extrémně vysoké sazby. V roce 2015 vykázala společnost zisk 143 milionů eur – od následujícího roku už nevykonávala žádnou činnost.

Tunel v tajné službě

Hrbáčkova vila byla zmíněna i ve zprávě zesnulého Vladimíra Suchodolinského o tunelování Vojenské zpravodajské služby, kterou vypracoval za vlády Ivety Radičové.

Tajná služba dům, který předtím nákladně zrekonstruovala, podezřele prodala – údajně proto, že Hrbáček, známý jako kontroverzní postava zpravodajského prostředí, vlastnil nedaleko vilu. V tomto domě nyní bydlí bývalý zástupce náčelníka vojenského zpravodajství Ľubomír Benkovský.

„Poté, co do nemovitosti vložila více než 9,7 milionu korun (320 tisíc eur), se Vojenská zpravodajská služba údajně rozhodla, že je příliš blízko místa, kde si bývalý důstojník SIS Michal Hrbáček stavěl svou obrovskou vilu,“ napsal na svém blogu investigativní novinář Tom Nicholson, uzavřel server Aktuality.sk.

Firma v Praze

Michal Hrbáček mladší působí i v Praze. Od jara roku 2017 je jediným společníkem a jednatelem společnosti s ručením omezeným Recordare, která sídlí v pražské Kaprově ulici.

Pražská firma, kterou ovládá Michal Hrbáček junior. Foto Jan Hrbáček

Společnost má v předmětu podnikání zapsán pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor. A také správu vlastního majetku, včetně kapitálových účastí.

Michal Hrbáček senior působil v letech 2004 až 2009 jako společník ve firmě Manako z Veselí nad Moravou, a to spolu s expříslušníkem slovenské policie Martinem Lieskovským. Hrbáček senior působil také jako člen dozorčí rady ve firmě Chirana T. Injecta.

Jan Hrbáček