INZERCE

Ministerstvu obrany trvalo dva roky, než našlo náhradu za v zahraničí velmi respektovaného českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého. Repro: facebookový profil NATO

Velká diplomatická rošáda na ministerstvu obrany. Do Bruselu i Washingtonu přijdou noví lidé. Resort nechce změny zatím komentovat

Na ministerstvu obrany se schyluje k velkým změnám na diplomatických postech v zahraničí. Českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého by měl podle informací z resortu vystřídat sociálně demokratický náměstek Jakub Landovský. Obměnu čeká i post přidělence obrany v USA, na ministerstvu se spekuluje o šéfovi Ředitelství speciálních sil generálu Pavlu Kolářovi. Ministerstvo se ale nechce k zásadním personálním změnám vyjadřovat s tím, že obsazování postů přidělenců obrany je vnitřní záležitostí resortu. Nástup nových diplomatů obrana zveřejní až budou oficiálně jmenováni.


Ministerstvu obrany trvalo dva roky, než našlo náhradu za v zahraničí velmi respektovaného českého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého. Podle několika zdrojů Ekonomického deníku z resortu obrany by měl Šedivého vystřídat politik ČSSD Jakub Landovský, který aktuálně zastává post náměstka ministra obrany.

Přestože se to za zdmi ministerstva obrany zatím jen šušká, Jakub Landovský je žhavým kandidátem na post velvyslance při NATO. I Landovský se jako lídr pražské ČSSD před loňskýmni komunálními volbami chlubil tím, že „má číslo na Babiše“. Repro: army.cz

Syn herce Pavla Landovského Jakub vedl v loňském roce nepříliš úspěšně kandidátku sociální demokracie do voleb na pražský magistrát, je náměstkem ministra obrany pro obrannou politiku a strategie. V kampani Landovský voličům nabízel například pražskou hromadnou dopravu zdarma a tvrdil, že i on „má číslo na Babiše“ jako někteří kandidáti premiérova hnutí ANO. Sociální demokracie se za svého lídra Landovského v Praze nedostala poprvé od roku 1990 ani na jednu radnici ani do zastupitelstva hlavního města.

Šedivý nebo Jahoda?

Ministerstvo obrany zatím ohledně odchodu Jakuba Landovského do Bruselu příliš sdílné není. „Obsazení velvyslaneckých postů, včetně velvyslance při NATO, navrhuje vládě ministerstvo zahraničních věcí, nikoliv ministerstvo obrany. Po projednání vládou posléze tato procedura podléhá souhlasu prezidenta,“ sdělil Ekonomickému deníku Petr Sýkora z ministerstva obrany. Přestože tip z ministerstva obrany je pro budoucího armádního diplomata klíčový.

Černínský palác také mlčí. „S ohledem na vyhrazený režim jmenování velvyslanců a diplomatické zvyklosti, ministerstvo zahraničních věcí nekomentuje žádné personální změny na velvyslaneckých postech a to do doby, než je uděleno dotyčnému kandidátovi takzvaný agrément od hostitelské země. Zároveň se ministerstvo zahraničních věcí z těchto důvodů nevyjadřuje ani k žádným spekulacím tohoto charakteru. Děkujeme za pochopení,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku ohledně konce mise Jiřího Šedivého a připravovaného nástupu Jakuba Landovského Robert Řehák z ministerstva zahraničí. Šedivý by měl být podle interních informací z ministerstva obrany vystřídán v druhé půli tohoto roku.

Je to jasné. Velvyslanec České republiky při NATO Jiří Šedivý nejpozději na podzim skončí. Na ministerstvu obrany teď řeší starou známou otázku „kam s ním?“. Před tím, než se Šedivý v roce 2006 stal ministrem obrany, byl pracovníkem Evropského centra pro bezpečnostní studia George C. Marshalla v Německu, předtím šest let vedl Ústav mezinárodních vztahů. Repro: army.cz

Obrana bude muset po nástupu náměstka Landovského do Bruselu také řešit otázku, kam se do jeho struktur resortu po ukončení mise Šedivý vrátí. Logicky by se nabízelo uvolněné křeslo po Landovském. Ostatně stejný náměstkovský post jako Landovský Šedivý zastával v roce 2012 před odchodem do Bruselu. Tam Jiří Šedivý působí téměř sedm let. Komunikovat s Ekonomickým deníkem na téma svého odchodu z Bruselu a případného návratu na ministerstvo obrany Jiří Šedivý nechtěl.

O v dohledné době uvolněný post náměstka pro obrannou politiku a strategie stojí podle zjištění Ekonomického deníku Landovského zástupce, Radomír Jahoda. Bývalý voják Jahoda pracoval v minulosti jako zástupce ředitele Sekce obranné politiky a strategie ministerstva. Sekce je organizačním útvarem ministerstva odpovědným za přípravu zásad obranné a bezpečnostní politiky státu, strategického rozvoje resortu obrany a plánování obrany státu. Jahoda se v minulosti neúspěšně ucházel i o post náměstka ministra vnitra pro státní službu.

„Jakub Landovský si nástup do Bruselu oběhnul na všech stranách. Na svůj post tlačí Radka Jahodu. Landovského lidé na ministerstvu se ale teď bojí, že ho vystřídá vracející se Šedivý, což nemusí být zcela vyloučené,“ prozradil o personálních dějích na ministerstvu jeden ze zdrojů Ekonomického deníku.

Landovský má pro svůj postup do Bruselu v rukou obrovskou výhodu, ministerstvo zahraničí, které velvyslance vybírá, vede jeho stranický kolega Tomáš Petříček. Oba mladí politici pocházejí z pražské buňky sociální demokracie, z pod křídel její šedé eminence, europoslance Miroslava Pocheho. „Tomáš Petříček je jedním z výrazných představitelů nové generace sociální demokracie. Je to velice schopný a chytrý kluk. Myslím si, že se mu bude ve funkci dařit,” nechal se před časem slyšet po Petříčkově jednání ministrem zahraničí Jakub Landovský.

Kdo do Washingtonu?

Obdobnou situaci obrana řeší aktuálně i kvůli zásadnímu postu přidělence obrany v USA. Tím je v současné době brigádní generál Jan Bureš. I obsazení tohoto místa, byť „khaki“  diplomatického charakteru, vyvolává v armádních kruzích také poměrně zásadní pnutí. „Termín ukončení jeho působení zatím není stanoven,“ sdělil Ekonomickému deníku k angažmá Jana Bureše mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. A to přestože se už v Tychonově ulici na pražských Hradčanech dost dlouhý čas řeší, kdo generála Bureše na  této zásadní zámořské misi vystřídá. „Změny na pozicích obsazovaných příslušníky Armády České republiky v mezinárodních štábech a organizacích pravidelně zveřejňujeme vždy k datu realizace. V současné době se žádná podstatná výměna nechystá. Obsazování postů přidělenců obrany je vnitřní záležitostí resortu obrany, kterou blíže nekomentujeme,“ doplnil Pejška Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Generál Pavel Kolář má problém. Jeho jmenování přidělencem obrany ve Washingtonu zatím hatí aféra se sledováním celníků, ke kterému nezákonně použili i díky Kolářovi armádní specialisty z Prostějova. Repro: army.cz

V této souvislosti podle zdrojů z ministerstva obrany  rezonuje nejvíce jméno šéfa Ředitelství speciálních sil, brigádního generála Pavla Koláře. Tyto zdroje Ekonomického deníku pak jako možného nástupce Koláře zmiňují jeho podřízeného Ladislava Rebilase.

„Ministr Lubomír Metnar zatím váhá, protože oba figurují v aféře, kde je silné podezření podezření, že Celní správa použila ke sledování podezřelých podle všeho nezákonně příslušníky prostějovské 601. skupiny speciálních sil. Kolář i Rebilas jsiu podepsáni v dokumnetech, jak celníkům vyhovět. Ministr je bývalý policista, a nenechá si věšet bulíky na nos, čeká na závěry vyšetřování,“ uvedl další ze zdrojů Ekonomického deníku. Popisovanému případu se portál našeho vydavatelství věnoval detailně například zde. „Generál Kolář je ředitelem Ředitelství speciálních sil. O obsazení postu vojenského přidělence v USA dosud nebylo rozhodnuto,“ uvedl k otázkám ohledně výměny přidělence obrany v USA Petr Sýkora z tiskového odboru ministerstva.

Jan Hrbáček