Pondělí, 4. července, 2022

Velká Británie zavádí mimořádnou daň na energetické firmy. Peníze putují na pomoc domácnostem

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Mimořádnou 25procentní daň ze zisků ropných a plynárenských společností zavede Velká Británie. Získané peníze použije britská vláda na pomoc nejchudším rodinám. Příspěvěk ve výši 650 liber dostane zhruba 8 milionů domácností.

Ministr financí Rishi Sunak včera v Parlamentu oznámil, že energetický sektor dosahuje velmi vysokých zisků kvůli prudkému růstu cen surovin na světových trzích. Ten je částečně způsoben válkou na Ukrajině. Proto Británie zavede mimořádnou daň, kerá bude zrušena, až se ceny vrátí na běžnější úroveň.

,,Zavedeme dočasnou a cílenou daň ze zisků energetických firem. Do nové daně jsme zabudovali investiční příspěvek, takže firmy budou mít významnou motivaci k reinvestování svých zisků,“ řekl Sunak.

Pomoc chudým domácnostem

Zhruba osm milionů britských domácností s nejnižšími příjmy dostane jednorázový příspěvek 650 liber (18.800 Kč). Domácnosti dosud mohly žádat o půjčku až 200 liber (5800 Kč) na úhradu faktur za energie. Půjčky se rozhodnutím vlády změní na granty, které nebude potřeba splácet. Jejich výše stoupne na 400 liber (11.600 Kč).

Na podzim dostane osm milionů domácností seniorů příspěvek 300 liber (8700 Kč) na pohonné hmoty. Lidé s postižením budou inkasovat 150 liber (4300 Kč) jako další příspěvek na bydlení, oznámil rovněž Sunak.
Na pomoc domácnostem v boji s rostoucími cenami energií letos vláda podle ministra financí vydá celkem 37 miliard liber (1,1 bilionu Kč).

Maďarsko také

Mimořádné zdanění nejen energetických firem ve středu oznámilo také Maďarsko, opatření má platit v letošním a příštím roce. Akcie na burze v Budapešti na to reagovaly výrazným poklesem, banky odepisovaly i 14 procent. Peníze maďarská vláda použije na snížení rozpočtového deficitu i na posílení armád.

(bar, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter