INZERCE

Věda a výzkum, ilustrační obrázek. Zdroj: Pixabay

Na vědu a výzkum půjde víc peněz, příští rok téměř 36 miliard Kč

V porovnáním s letoškem dostanou vědci na výzkum v příštím roce o 2,1 miliardy víc – téměř 36 miliard. Na další roky je pak plánovaný rozpočet ještě o miliardu půl vyšší. Rada pro výzkum, vývoj a inovace předložila vládě návrh výdajů pro rozpočet do roku 2025 v souladu s předchozími dohodami.

Rozpočet investic do vědy a výzkumu, který má teď na stole vláda, má ambici situaci ve výzkumných institucích stabilizovat a připravit podmínky pro další rozvoj. Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) v návrhu financování s výhledem do roku 2025 potvrdila, že tato oblast zůstává mezi hlavními vládními prioritami. Zároveň je ale nutné připravit instituce na vývoj po roce 2020. V té době totiž hrozí, že podíl veřejných výdajů na vědu a výzkum klesne z 1% HDP v roce 2017 na hranici 0,6% HDP po roce 2023. Česká republika už nebude čerpat tolik prostředků z evropských peněz.

Rozpočet bude v příštím roce o víc než 2 miliardy Kč vyšší než letos, podle původních očekávání to ale mohlo být ještě o miliardu víc. Hlavní důvod je ten, že vědci nespotřebovali ještě všechny peníze z předchozích období. Ve fondu tak zůstaly víc než 4 miliardy. Tyto prostředky by ale měly zůstat výzkumníkům dál k dispozici.

„Takže závěr je následující, zvyšujeme o 2,1 miliardy, na druhou stranu velmi důrazně říkáme všem poskytovatelům, že je třeba hospodařit tak, aby nezůstávaly nerozdělené výdaje, případně aby se rozpočtovalo tak, že to bude rozpočet nikoliv pouze optimistický, ale rozpočet střízlivý, protože se potom dostáváme do složité situace, kdy musíme například resortu financí vysvětlovat, proč nám tyto prostředky přebývají,“ hodnotil situaci na konci března na tiskové konferenci Karel Havlíček, místopředseda Rady.

 

Zároveň také potvrdil, že chce častěji jednat s příjemci peněz a víc se zaměřit na systém hodnocení výsledků i alokace prostředků. Efektivitu vynaložených peněz má zvýšit i pracovní skupina se zástupci MPO, RVVI a TAČR (Technologické agentury). Za úkol má definovat principy nového systému řízení podpory aplikovaného výzkumu.

  • Dlouhodobě a tedy i v příštích letech se bude financování vědy zaměřovat na tyto priority:
  • financování stability institucionální základny
  • financování základního výzkumu – mimo jiné s ohledem na zajištění udržitelnosti výzkumných center vybudovaných z Operačního programu Věda, výzkum, inovace
  • financování aplikovaného výzkumu pro potřeby zvýšení konkurenceschopnosti ČR
  • konsolidace výzkumu pro potřeby ústřední státní správy a řešení společenských potřeb ČR
  • mezinárodní spolupráce
  • zajištění spolufinancování programů ESIF na roky 2014 – 2020 návazně na koordinaci národních a evropských zdrojů

Podle plánu bude také potřeba víc se zaměřit na investice soukromých firem. Podniky by měly totiž od roku 2015 během deseti let svoje výdaje na výzkum a inovace téměř zdvojnásobit. Vynaložily by tak na ně jen v roce 2025 skoro 94 miliard korun.

Vanda Kofroňová