INZERCE

Vedou nižší ceny léků v ČR k jejich nižší dostupnosti ve srovnání se zbytkem EU? Potřebuje systém regulace cen a úhrad změnu? Zeptali jsme se

Ceny léků jsou v ČR jedny z nejnižších v Evropě. To má vést farmaceutické firmy k tomu, aby některé léky uváděly na domácí trh později než v jiných evropských zemích.  Podobně je problémem i paralelní export léků z ČR do zemí s vyšší cenovou hladinou. Nový ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel nedávno v rozhovoru pro Zdravotnický deník prohlásil, že česká léková politika potřebuje nové řešení. Rozhodli jsme se zjistit, zda si to myslí i další, kterých se to týká – farmaceutické firmy, zdravotní pojišťovny či politici.

Dostupnost léčivých přípravků ve vztahu k jejich ceně, resp. úhradě. Téma, kterému se nevyhne žádná diskuse o domácí lékové politice. Není žádným tajemstvím, že díky systému stanovování maximální ceny léků v ČR porovnáváním s cenami v jiných státech v tzv. referenčním koši je cena léků jedna z nejnižších v Evropě. Podle zasvěcených hlasů proto farmaceutické firmy některé léky uvádí na domácí trh později než v jiných evropských zemích. Podobně je problémem i paralelní export léků z ČR do zemí s vyšší cenovou hladinou. Ten samozřejmě snižuje jejich dostupnost pro české pacienty, zvlášť když se jedná o těžko nahraditelné léky. Proti těmto trendům pak stojí snaha státu a především plátců, tedy zdravotních pojišťoven, zajistit a uhradit svým klientům maximální dostupnou péči, což může vyústit i v individuální smluvní ujednání s výrobci o navýšení ceny.

V nedávném rozhovoru pro Zdravotnický deník prohlásil nový ředitel České asociace farmaceutických firem, bývalý odborný náměstek ředitele SÚKL a politický náměstek exministra Adama Vojtěcha Filip Vrubel, že česká léková politika potřebuje nové řešení – z hlediska dostupnosti, konkurenceschopnosti i stability dodávek léků. A dodal: „A to nás bude něco stát. Po dekádách úspor a škrtů bude muset přijít čas, kdy budeme muset přestat ceny snižovat a cíleně někde možná dokonce cenu zvýšit, abychom si tuto stabilitu mohli dlouhodobě udržet a garantovat pacientům větší jistotu v dostupnosti péče.“

Rozhodli jsme se poptat u odborníků, politiků, pojišťoven či farmaceutických firem – potřebuje současný lékový regulační systém takovou změnu? Zlepšila by dostupnost péče? A jaký dopad by měla na ekonomiku českého zdravotnictví?

Na úvod je ještě třeba zmínit, že na dynamický vývoj v oblasti léčiv se snaží reagovat novela zákona o veřejné zdravotním pojištění (například z hlediska dostupnosti léků na vzácná onemocnění), která aktuálně leží v Poslanecké sněmovně.  Dokument nicméně neobsahuje žádný návrh na jiný systém stanovování cen a úhrad léčivých přípravků. Navíc tato otázka ani nebyla při přípravě novely ze strany předkladatele – tedy ministerstva zdravotnictví, potažmo Státního ústavu pro kontrolu léčiv – nastolena. Zdravotní pojišťovny: změna není nutná, vedla by k nejistotě Prezident Svazu zdravotních pojišťoven ČR (SZP) Ladislav Friedrich se domnívá, že současný systém dostupnost léků a péče pro pacienty neohrožuje. Naopak…

Celý článek si můžete přečíst v MEDIA NETWORK MAGAZÍNU.
Přístupný je pro předplatitele.

Jste-li předplatitel, přihlásit se můžete zde.Přihlásit

Chcete-li se stát předplatitelem, jděte zde.Předplatit

Helena Sedláčková