Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom nedávno spustila svou pátou větrnou farmu. K dnešnímu dni tak již provozuje větrné turbíny o celkovém instalovaném výkonu 660 megawattů. Od spuštění první z nich v březnu loňského roku dohromady vyrobily jednu miliardu kilowatthodin elektřiny.
Nová větrná farma nese název Bondarevská. Nachází se ve Stavropolském kraji na jihu evropské části Ruska, má výkon 120 megwattů. Dále se v tomto regionu staví Medveženská větrná elektrárna, která by měla být dokončena ještě v letošním roce.
„Postavili jsme už více jak polovinu z instalovaného výkonu větrných elektráren podle prvního programu rozvoje obnovitelných zdrojů v Rusku. Dobrý výběr lokalit nám zaručuje vysokou hodnotu koeficientu využití, včasné dodávky elektřiny do přenosové soustavy a rychlý návrat investovaných prostředků,“ uvedl generální ředitel společnosti NovaWind (což je součást Rosatomu) Alexandr Korčagin.
Dokonce i v jinak konzervativním Rusku je dnes patrný trend postupného přechodu od tradičních zdrojů energie k alternativním. „Ekologicky čistá energie je dlouhé roky jednou z priorit i našeho regionu. Rozšiřujeme proto naše elektrárny využívající sílu větru, slunce a vody. Pomáhá nám v tom i spolupráce s Rosatomem. Už letos by měl podíl alternativních zdrojů v energetickém mixu Stavropolského kraje přesáhnout 10 procent, emise skleníkových plynů díky tomu poklesnou o 900 tisíc tun ročně,“ řekl gubernátor Stavropolského kraje Vladimir Vladimirov.
Podle prvního programu rozvoje obnovitelných zdrojů v Rusku spustí Rosatom do roku 2024 větrné elektrárny o celkovém výkonu 1200 megawatů. Později byl program rozšířen na 1700 MW do roku 2027. Dosažení těchto cílů má v rámci Rosatomu na starosti dceřiná společnost NovaWind založená v roce 2017. Spadají pod ni činnosti jako projektování a stavba větrných turbín, energetické strojírenství a provoz i údržba větrných elektráren.
Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 340 podniků, ve kterých pracuje přibližně 262 tisíc lidí. Zaměřuje se na výstavbu a provozování jaderných elektráren, ale také na obohacování uranu, výrobu palivových souborů a provozování jaderných ledoborců. Rosatom byl vážným zájemcem o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, ale po vrbětické aféře byl z českého jaderného tendru vyloučen.
Tomáš Rovný