Konscorcium ČVUT a soukromé společnosti Info science Praha mělo vývojovou smlouvu na 30 milionů. ČVUT na udržování softwaru pak na 28,9 milionu. Celkem jde o skoro 60 milionů. Dohadují se o prodloužení.
Před několika týdny přestal fungovat informační systém experimentálního vývoje a inovací (IS VaVaI), což pobouřilo vědecké organizace i profesní sdružení (například Svaz průmyslu a dopravy). Jak zjistil Ekonomický deník, nejde jen o data na webu, která vědci potřebují, ale také, ostatně, jako vždy, o peníze a ne o málo peněz. Dvě zakázky na provozování systému, které lze v systému veřejných zakázek dohledat, znějí na téměř 60 milionů korun. První na 30. 600. 000 korun je pro konsorcium ČVUT a společnosti Info Science a je na vývoj aplikace a její udržování, byla podepsána v roce 2008. O čtyři roky později byla vyhlášena další zakázka na udržování systému za 28,9 milionu korun. Jediným osloveným dodavatelem bylo ČVUT.
Podle informací tiskového odboru místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace (VVI) byly smlouvy na dobu určitou a to do 31. 5. 2016. „Přestože Úřad vlády ČR podnikl významné úsilí ve snaze zajistit další trvání služeb podpory provozu IS VaVaI, nepodařilo se s konsorciem dodavatelů dosud nalézt shodu na podmínkách dalšího provozování systému. Důvodem jsou cenové podmínky nabízené členy konsorcia dodavatelů za předmět plnění veřejné zakázky, přičemž se jedná o hodnoty v řádu mnoha desítek milionů korun nad rámec předpokládané hodnoty veřejné zakázky,“ uvádí Adéla Klimešová z VVI. Podle ní bylo jednací řízení bez uveřejnění plánováno tak, aby skončilo do 16. 5. 2016, a byl tak zajištěn bezproblémový přechod mezi Smlouvou a novým zajištěním provozu systému. „S ohledem na významné průtahy způsobené členy Konsorcia a neplnění závazných termínů na straně Konsorcia byl Úřad vlády České republiky nucen tento termín několikrát posunout a JŘBU v této chvíli stále probíhá,“ dodala Klimešová.
Bělobrádkovi podřízení se nyní podle svých slov pokouší zajistit provizorní spuštění webu do doby, než bude vyřešena nová smlouva, či úřad přikročí k tvorbě webu vlastními prostředky. Tam však naráží na zásadní problém. „Konsorcium nesplnilo i přes opakované výzvy ze strany Úřadu vlády České republiky své povinnosti vyplývající ze Smlouvy o dodávce služeb z roku 2012 a nepředalo dosud Úřadu vlády České republiky všechny povinné výstupy,“ uvádí Klimešová. I přesto se úřad vlády pokusí do konce června spustit náhradní platformu, pravděpodobně postavenou na datech stažených Technologickou agenturou ČR, která si informace z původního webu ukládala pro využití při jí řízených projektech.
Mohlo by vás zajímat
Tvrzení zaměstnanců nelze prozatím ověřit, jelikož i přes několikeré urgence nezpřístupnili smlouvy týkající se „vědeckého“ portálu.
Jiří Reichl