INZERCE

Akademie věd namítá nekoncepčnost návrhu zákona a upozorňuje, že omezuje až znemožňuje působení jak mezinárodních meteorologických subjektů, tak i kompetentních národních organizací. Ilustrační snímek. Foto: PhotoReal create illustration

Vědci odmítají plány na státní hydrometeorologický monopol. Zákon podle nich vyšachuje respektovaná pracoviště

Akademie věd se postavila ostře proti záměru ministerstva životního prostředí, podle kterého by Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) byl jedinou autoritou na vyhodnocování a interpretaci hydrometeorogických dat pro veřejnou správu. Počítá s tím návrh zákona o hydrometeorologické službě. Ten také stanoví, že právě ústav by směl vydávat jako jediný výstrahy před nebezpečnými jevy jako jsou například bouřky nebo náledí. Podle vědců je ale návrh nekoncepční a problematický. Vyplývá to ze znění nesouhlasných stanovisek akademie zanesených v meziresortním připomínkovém řízení.

„Zásadně nesouhlasíme s návrhem ustavit Český hydrometeorologický ústav jako jedinou instituci, která by měla být v České republice oprávněná výlučně zabezpečovat a interpretovat pro veřejnou správu hydrometeorologické produkty, a se sankcionováním kompetentních odborných a výzkumných subjektů, které by mohly veřejné správě nabídnout aktuálnější a lepší hydrometeorologické produkty,” konstatuje akademie ve svých připomínkách.

Při vyhlašování výstrah a zpracovávání hydrometeorologických dat v současné době funguje v Česku volná soutěž kvalifikovaných pracovišť, tu by ale nový zákon ohrozil. Výstrahy přitom nevyužívá jen veřejná správa, ale například i pojišťovny, které kvůli předcházení velkým škodám varují své klienty.

Návrh zákona z dílny resortu vedeného Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) přitom uvádí, že za vydání výstrahy mimo ústav bude hrozit pokuta až do 100 tisíc korun. A to bez ohledu na to, jestli bude výstraha pravdivá, nebo nepravdivá.

„Akademie namítá nekoncepčnost předloženého návrhu zákona a upozorňuje, že tento návrh v předloženém znění omezuje až znemožňuje působení v České republice jak mezinárodních meteorologických subjektů, mj. evropské agentury Copernicus, mezinárodních meteorologických firem jako je Meteologica, tak i kompetentních národních organizací,” uvádí vědci.

Zmiňují přitom zejména příslušné ústavy akademie věd, ale i univerzity, resortní ústavy nebo soukromé výzkumné a vývojové společnosti, jejichž výstražné systémy průběžně monitorují nepříznivé a problematické hydrometeorologické jevy a varují veřejnou správu i veřejnost před nebezpečnými jevy.

V této souvislosti akademie upozornila zejména na to, že její vlastní pracoviště mohou mít problém při zajištění konkrétních úkolů Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách České republiky a Národního akčního plánu adaptace.

„Jako zástupce akademické obce se akademie věd důrazně ohrazuje proti omezování odborné a výzkumné činnosti kompetentních odborných a výzkumných subjektů a jejich možnému sankcionování za podávání a zveřejňování odborných informací a výsledků jejich odborné a výzkumné činnosti,” shrnuje akademie své argumenty proti návrhu.

Podle vědců by tak měl být návrh přepracován v tom smyslu, aby „kompetentní mezinárodní i tuzemské odborné a výzkumné subjekty byly oprávněné nadále poskytovat veřejné správě i veřejnosti v České republice odborné informace a upozornění týkající se klimatu a hydrometeorologických produktů a jevů týkajících se jejich odborné a výzkumné činností bez omezení a hrozby možného sankcionování”.

„Akademie dále upozorňuje, že dalším závažným problémem předloženého návrhu je i skutečnost, že poznání nemůže být založeno jen na jedné, a ještě k tomu závislé instituci a na monopolizaci poznání,” apelují autoři připomínek. Bez konkurence a nezávislé oponentury podle nich dochází jednak k ovlivňování poznatků a jejich přizpůsobování výsledku potřebám či přáním, a také k nižší výkonnosti.

S návrhem přitom nesouhlasí ani další ministerstva, například resort zemědělství v souvislosti se zvažovanými pravidly na vydávání výstrah upozorňuje, že zákon by vyřadil státní podniky Povodí z plnění jejich úkolů a omezil by tak jejich činnost.

Návrh zákona mimo jiné stanovuje státní hydrometeorologickou službu, kterou by měl vykonávat právě ústav, a zřizuje také Národní databázi hydrometeorologických údajů a produktů. Ze znění návrhu vyplývá, že ČHMÚ bude státní příspěvkovou organizací, která bude podřízená resortu životního prostředí.

V této souvislosti pak upozorňuje ministerstvo financí, že ústav by coby příspěvková organizace spadající pod ministerstvo nemohl dostávat na svůj provoz žádné jiné peníze, než právě z rozpočtu “mateřského” ministerstva, a tedy ani například národní dotace.

„Vzhledem k tomu, že v materiálu se objevuje, že ČHMÚ bude financován mimo jiné dotacemi a granty, přičemž není upřesněno, co se tím myslí, tak máme pochybnosti
o vhodnosti právní formy státní příspěvkové organizace. Dle našeho názoru by měla být zvolena jiná, flexibilnější právní forma,” uvádí mimo jiné ministerstvo financí.

To také podobně jako u dalších legislativních návrhů poslední doby odmítá na záměr uvolňovat jakékoliv další peníze ze státních rozpočtu. Ministerstvo životního prostředí navrhuje účinnost zákona od 1. ledna 2025. Zda vyhoví námitkám expertů a návrh přepracuje, zatím není jasné.

Tomáš Svoboda