V nejmladší jaderné elektrárně na Slovensku Mochovce probíhá druhé fáze neaktivních testů procesu uvádění elektrárny do provozu. Studenou vodní zkoušku 4. bloku jaderné elektrárny v Mochovcích zahájila společnost Slovenské elektrárne na začátku prosince.
Jedná se o důležitý krok směrem k uvedení elektrárny do provozu a první komplexní test, při kterém jsou reaktorové systémy v provozu společně s pomocnými systémy. Jeho hlavním cílem je demonstrace kvality, těsnosti a funkčnosti systémů a zařízení elektrárny, včetně tlakové nádoby reaktoru, potrubí, čerpadel a ventilů.
„Po úspěšném dokončení neaktivních funkčních testů vstupujeme do druhé fáze neaktivních testů procesu uvádění elektrárny do provozu. Jedná se o tzv. fázované programy neaktivního testování. Prvním z nich je studená hydrozkouška primárního okruhu,“ uvedl náměstek projektového ředitele pro dostavbu 4. bloku elektrárny Mochovce Peter Andraško.
Stejnými testy prošel i třetí blok elektrárny Mochovce, který vyrábí elektřinu od roku 2023.
Mohlo by vás zajímat
„Následovat bude malá revize, test na horké vodě a velká revize, která ukončí neaktivní testy. Po schválení žádosti o zavážení paliva od Úřadu pro jaderný dozor Slovenské republiky zavezeme do reaktoru jaderné palivo a začnou aktivní zkoušky,“ vysvětlil ředitel dostavby a uvádění do provozu 4. bloku Mochovce Systems Martin Mráz.
Třetí a čtvrtý blok mají instalovaný výkon 471 MW a společně pokryjí přibližně 26 procent spotřeby elektřiny na Slovensku, navíc bez přímých emisí CO2.
Více než 70 procent veškeré elektřiny na Slovensku vyrábí společnost Slovenské elektrárne. Se svými 5 jadernými bloky a 31 vodními elektrárnami, po odstavení uhelných elektráren, společnost vyrábí 100 procent elektřiny bez přímých emisí CO2. Společnost byla již třikrát zařazena do prestižního žebříčku Europe’s Climate Leader, který od roku 2021 připravuje renomovaný britský ekonomický deník Financial Times.
Sedm z deseti Slováků jadernou energetiku podporuje. Až 60 procent respondentů si myslí, že je bezpečné vyrábět elektřinu v jaderné elektrárně. Ukazují to výsledky průzkumu veřejného mínění ACRC pro Slovenskou asociaci pro zahraniční politiku (SFPA) a Slovenské elektrárne.
Společnost Slovenské elektrárne má dva akcionáře. Majoritním akcionářem je společnost Slovak Power Holding B.V. (SPH), která vlastní podíl na základním kapitálu ve výši 66,00000000523 procent. V SPH vlastní EP Slovakia B.V. (dceřiná společnost skupiny EPH) 50 procent základního kapitálu a zbývajících 50 procent patří společnosti Enel Produzione S.p.A (dceřiná společnost skupiny Enel).
Minoritním akcionářem společnosti Slovenské elektrárne s podílem na základním kapitálu ve výši 33,99999999477 procent je Slovenská republika, jejímž jménem jedná ministerstvo hospodářství Slovenské republiky.