ČEZ poměrně čile obchoduje s ruským Gazpromem, má s ním uzavřené derivátové obchody na nákup elektřiny a plynu v řádu miliard korun. Vedle toho pokračuje nákup jaderného paliva od ruského podniku Tvel v hodnotě zhruba tři miliardy korun ročně.
Rozsah možných dopadů války na Ukrajině a mezinárodních sankcí na Rusko uvedl ČEZ ve své účetní závěrce za rok 2021. „Za hlavní rizika pro Skupinu lze považovat zejména potenciální dopady související se zajištěním dodávek jaderného paliva, údržby výrobních zařízení, nákupu plynu pro koncové zákazníky a v tom, že ruské obchodní společnosti nebudou schopny plnit ostatní uzavřené smlouvy či provést finanční vyrovnání dle dříve uzavřených smluv a sjednaných finančních nástrojů,“ uvádí se v tomto dokumentu Skupiny ČEZ.
Co se týká tradingových obchodů se společností Gazprom Marketing & Trading (formálně britská firma se sídlem v Londýně), ČEZ evidoval ke konci roku 2021 objem komoditních derivátů na nákup elektřiny 3,3 miliardy korun a na nákup plynu ve výši 2,58 miliardy korun. ČEZ má také významnou kreditní expozici z komoditních kontraktů na nákup plynu od společnosti Gazprom Export, ke konci loňského roku se jednalo o finanční objem 2,15 miliardy korun.
ČEZ dále uvedl, že do okamžiku schválení této konsolidované účetní závěrky (tedy k 14. březnu) byly závazky těchto společností plněny, stejně jako závazky dodavatelů vyplývajících z obchodních smluv na dodávky zboží a služeb z Ruské federace.
Co se týká dodávky zboží, jedná se hlavně o nákup souborů jaderného paliva pro jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. Jediným dodavatelem jaderného paliva je v současné době ruský Tvel náležící do koncernu Rosatom. Podle údajů Českého statistického úřadu loni dosáhl objem importu jaderného paliva z Ruska hodnoty 2,95 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat
Jak Ekonomický deník loni informoval, v současnosti probíhá soutěž na dodávky jaderného paliva do elektrárny Temelín na dalších deset let. Přihlásili se tři uchazeči – vedle ruského Tvelu také americký Westinghouse a francouzský Framatome. Vzhledem k ruské agresi na Ukrajině roste tlak politické scény i širší veřejnosti, aby Rusové už nadále jaderné palivo do českých reaktorů nedodávali.
David Tramba