Německá vláda má k dispozici zprávu, která naznačuje, že Čína může hluboce zasahovat do bezpečnosti Evropy za pomoci technologií větrných turbín, napsal portál Politico. Podle dokumentu lze čínské větrné turbíny dokonce vypnout na dálku.
Dokument popisuje řadu rizik
Podle Politico má německá vláda studii o rizicích zavádění čínských větrných technologií v evropském energetickém sektoru. Dokument popisuje celou řadu rizik a je prezentován jako argument pro unijní i národní omezení nákupu větrných turbín z Číny.
Podle serveru Politico zprávu připravil Německý institut pro obranná a strategická studia. Dokument si objednalo německé ministerstvo obrany.
Zastavte projekt s čínskými turbínami!
Hlavní tezí zprávy je, že pokud Čína dostane příležitost stavět větrné farmy v Německu a dalších zemích Evropské unie, může záměrně zdržovat realizaci projektů, získávat citlivá data a dokonce na dálku odstavovat turbíny.
Zpráva také doporučuje, aby Německo zastavilo stávající projekt větrné farmy, která využívá čínské turbíny. Jedná se o projekt větrné farmy Waterkant na moři, kde má být postaveno 16 čínských větrných mlýnů.
„V případě použití systémů nebo komponent čínské výroby – vzhledem k současné politické situaci – lze dokonce předpokládat, že takové zpomalení nebo dokonce narušení by mohlo být Čínou záměrně použito jako prostředek politického nátlaku nebo dokonce jako nástroj ekonomické války,“ uvádí Německý institut pro obranná a strategická studia. Zpráva také uvádí, že Čína by mohla koordinovat další rozvratné aktivity s Ruskem.
Mohlo by vás zajímat
Backdoory do Pekingu
Zpráva zdůrazňuje, že klíčové hrozby vyplývají z přístupu k ICT, který výrobci turbín získají při realizaci projektů.
Čínští dodavatelé by měli přístup k softwaru ovládajícímu provozní turbíny a k datům shromážděným stovkami radarů zabudovaných do větrných farem. Číňané by také mohli na dálku odstavit větrné elektrárny.
Je veřejným tajemstvím, že obavy Německa z čínských větrných turbín jsou také částečně způsobeny silným konkurenčním tlakem Pekingu.
Větrné turbíny z Číny mají v průměru větší instalovaný výkon než větrné turbíny vyrobené v Evropě – například německé společnosti Siemens. Jsou také asi o 50 procent levnější než jejich evropské protějšky.