INZERCE

Letošní výdaje za energie se prodraží bez ohledu na to, zda má domácnost vytápění na elektřinu, plyn či dálkové teplo. Zdroj: Pixabay

ValMez, Jihlava, Havlíčkův Brod. Další teplárny oznámily skokové zdražení kvůli drahému plynu

Další teplárny oznámily skokový růst cen tepla dodávaného do bytových domů i jiných odběrných míst. Jeden z nejvyšších skoků se odehraje od 1. listopadu ve Valašském Meziříčí, kde cena za gigajoule tepla vzroste oproti minulé topné sezoně o 140 procent na 2475 korun včetně DPH.

Podle následného vyjádření jednatele firmy CZT Valašské Meziříčí Josefa Gáby se jedná pouze o dočasné řešení, které má vést k doplacení skutečných nákladů na teplo v letošním roce. Od ledna 2023 cena tepla ve městě klesne, a to i díky vládnímu stropu na ceny plynu pro teplárny.

„Hlavní složkou ceny tepla v horkovodu CZT Valašské Meziříčí je tepelná energie dodávaná firmou DEZA, která tuto tepelnou energii vyrábí ze zemního plynu. Cenu plynu nemá společnost DEZA zafixovanou, nakupuje na burze, proto ten výrazný cenový nárůst od druhého pololetí 2021,“ uvedl jednatel CZT Valašské Meziříčí Josef Gába na firemním webu.

Pro úplnost dodejme, že chemička DEZA je součástí holdingu Agrofert, který nepřímo ovládá šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. Ke zdražení tepla ve městě došlo až po komunálních volbách, které se konaly koncem září a ve kterých ve Valašském Meziříčí vyhrálo hnutí ANO se 43 procenty odevzdaných hlasů.

Zdražování na Vysočině

Výrazné zdražení tepla očekávají také Jihlavské kotelny. Díky vládnímu zastropování ceny plynu bude navýšení ceny pro odběratele mírnější. „Po zastropování cen očekáváme pro příští rok zdražení tepla o cca 60 až 70 % oproti roku 2022,“ uvedla firma na svém webu. Podle agentury ČTK by tak teplo v Jihlavě mohlo zdražit z letošních 790 korun na zhruba 1300 korun za gigajoule (GJ).

Ještě výraznější zdražení se podle ČTK odehraje v Havlíčkově Brodě. Tamní firma Teplo HB má do konce letoška velmi příznivou cenu tepla: 561 korun za GJ. Jenže s koncem roku vyprší fixace ceny zemního plynu. Výsledkem bude skokový růst ceny o 170 procent na předpokládaných 1550 korun za GJ (včetně DPH).

Další výrazné skoky v cenách tepla zmínil Ekonomický deník ve zprávě z minulého víkendu. Teplárny Brno, které patří mezi výrobce a distributory tepla v Česku, zdraží od začátku listopadu teplo pro domácnosti o 113 procent na 1672 korun za gigajoule včetně DPH. Průměrná domácnost se spotřebou tepla 20 gigajoulů za rok zaplatí měsíčně asi o 1500 korun víc.

V Břeclavi překonali 3000 Kč/GJ

Již k 1. září byla donucena zdražit teplo společnost Jablonecká energetická, kterou vlastní město Jablonec nad Nisou. Cena zde oproti prvnímu čtvrtletí vzrostla trojnásobně na 2136 korun za GJ. Důvod byl stejný jako v Brně – růst ceny nakupovaného zemního plynu. Jablonecká energetická později oznámila, že od ledna dojde ke zlevnění dodávaného tepla díky vládnímu stropu na cenu plynu.

Na zřejmě největší zdražení ceny tepla upozornily na počátku října ČT24, Břeclavský deník a další média. Společnost Teplo Břeclav se dostala do potíží poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Teplárna musela začít odebírat zemní plyn za aktuální ceny na burze. Z původních 628 korun se cena tepla zvýšila až na 3030 korun za GJ.

Teplárny spalující hnědé uhlí či biomasu zpravidla mění ceníky až od 1. ledna. Zdražení v rozsahu 10 až 20 procent lze očekávat i v jejich případě. Mezi výjimky patří Plzeňská teplárenská, která již v září oznámila, že ceny měnit nebude a udrží je na hodnotě nižší než 600 korun za GJ.

David Tramba