Změna vyhlášky o pravidlech trhu s plynem může znít jako nezáživné téma, ale tentokrát tomu tak není. Státem vlastněný provozovatel podzemních zásobníků Gas Storage plánuje omezit aukce a část kapacit přidělovat metodou „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Změnu se daří prosadit navzdory odporu velkých dodavatelů energií.
O co jde? Velcí hráči na trhu s plynem dnes soutěží o kapacitu v podzemních zásobnících formou aukce. Kdo nabídne víc, ten příslušnou kapacitu získá. Návrh nové vyhlášky otevírá cestu k prodeji až 25 procent kapacity za pevnou nabídkovou cenu provozovatele zásobníku plynu, nebo za cenu nabídnou zájemcem. Tento režim, dosud uplatňovaný pouze u krátkodobých smluv, má nově sloužit k rezervaci kapacity až na tři roky dopředu.
Kdo tedy prostor v zásobnících získá? „Provozovatel zásobníku plynu vyhodnotí přijaté žádosti o rezervaci skladovací kapacity na základě pořadí podle časové značky přijetí žádosti o rezervaci skladovací kapacity v pořadí od nejdříve přijaté po nejpozději přijatou, nebo poměrně,“ uvádí se v návrhu novelizované vyhlášky, kterou vypracoval Energetický regulační úřad (ERÚ).
Dodavatelé plynu se bouří
Proti této změně se během připomínkového řízení vyslovily společnosti E.ON, ČEZ, Pražská plynárenská, Teplárenské sdružení i Hospodářská komora. Co jim vadí? „O vítězi může rozhodovat to, jak rychle kdo klikal, nebo jak rychlé má připojení k internetu. Není bez zajímavosti, že to na ERÚ protlačil státní Gas Storage přes odpor celého trhu,“ uvedl pod podmínkou anonymity jeden z oslovených expertů na energetickou legislativu.
„Ve spojení s inverzním produktem by tak bylo možné prodat až 45 % skladovací kapacity nestandardními metodami, které prozatím vnímáme minimálně jako potenciálně netransparentní. V předloženém návrhu v rámci tohoto konzultačního procesu ani v rámci předchozích jednání nebyly nikterak vypořádány zásadní připomínky účastníků trhu. Rovněž není k dispozici žádné odůvodnění navrhovaných změn a jejich přínosů na trh,“ uvedla během připomínkového řízení Pražská plynárenská.
Mohlo by vás zajímat
Na vlnu nesouhlasu reagoval ERÚ pouze tím, že limit pro prodej kapacity v zásobnících za pevnou cenu snížil z původních 30 na 25 procent. Jinak ale v návrhu vyhlášky tato sporná metoda přidělování kapacity zůstává.

ERÚ a Gas Storage změny obhajují
Podle vyjádření ERÚ není na nové metodě přidělování kapacit v zásobnících nic nestandardního nebo závadného. „Dosavadní systém, který se opíral takřka výlučně o aukce, ne vždy přinášel potřebnou pružnost, aby obchodníci mohli rychle a efektivně vytěžovat velkoobchodní spread (rozpětí cen – pozn. red.). To je přitom podstata účinné konkurence jak na trhu se skladovací kapacitou, tak na velkoobchodním trhu s plynem, a přináší pozitivní cenové dopady na zákazníky,“ uvedl mluvčí ERÚ Michal Kebort.
ERÚ dodává, že v jiných evropských zemích je rezervace metodou „Kdo dřív přijde, ten dřív mele“ zcela běžná. Obchodníci tuto metodu používají a nemají s ní žádný problém. Výjimečný byl tak z mezinárodního pohledu dosavadní stav, nikoliv navrhovaná změna.
Také státem vlastněný podnik Gas Storage CZ považuje změny za krok správným směrem. „Hlavním způsobem prodeje skladovací kapacity nadále zůstává její rezervace prostřednictvím elektronické aukce, přičemž nově je za dodržení stanovených podmínek možné zkrátit lhůty pro její vyhlášení, co významně sníží riziko cenové nejistoty, které v procesu rezervace skladovací kapacity nesou obchodníci,“ uvedla mluvčí Gas Storage CZ Simona Hladíková.
Gas Storage dále ve svém vyjádření k novele vyhlášky uvádí, že navržené změny zvyšují transparentnost trhu. Nabídky všech skladovacích kapacit, bez ohledu na způsob prodeje, se budou do budoucna oznamovat Operátorovi trhu, který tuto informaci rozešle automaticky všem účastníkům trhu.
O zásobnících plynu a jejich majitelích
Podzemní zásobníky plynu slouží hlavně pro vyrovnávání rozdílů mezi dovozem a spotřebou zemního plynu. Zatímco dovoz bývá po celý rok zhruba stejný, spotřeba plynu kolísá podle počasí. Vysoká bývá hlavně v zimě. Dodavatelé plynu jsou ze zákona povinni plnit bezpečnostní standardy dodávky plynu. To v praxi obnáší uskladnění plynu v zásobnících (v Česku nebo jinde v EU) v rozsahu nejméně 30 procent objemu dodávky v zimní topné sezóně.
Na českém území se nachází celkem devět podzemních zásobníků plynu o celkové kapacitě 44,5 TWh zemního plynu (cca 4,15 miliardy m3). Šest z nich vlastní Gas Storage, jejich kapacita činí 29 TWh (2,7 miliardy m3). Dva zásobníky o celkové kapacitě 8,6 TWh spadají do energetické skupiny MND. Poslední zásobník o kapacitě 6,94 TWh vlastní skupina SPP a slouží výhradně pro potřeby Slovenska.