INZERCE

Stánek Czechoslovak Group na mezinárodním veletrhu Eurosatory v Paříži. Foto: Czechoslovak Group

V USA se rozhořel tvrdý boj o koupi muničky českou CSG. Je to dezinfokampaň, míní web

Ve Spojených státech amerických se rozjela tvrdá kampaň vůči české zbrojovce Czechoslovak Group (CSG). Jejím cílem má být podle respektovaného loveckého serveru Outdoor Wire zabránit převzetí Kinetic Group, skupiny amerických výrobců malorážové munice, která teď patří veřejně obchodované společnosti Vista Outdoor.

Není to první problém skupiny CSG podnikatele Michala Strnada v USA. Poté, co americký senátor James David Vance označil za bezpečnostní riziko snahu koupit část tamní společnosti Vista Outdoor, pod niž spadají přední výrobci malorážové munice, začali proti této akvizici protestovat také více než tři tisícovky amerických šerifů. Ti se obrátili na amerického prezidenta Joea Bidena, aby akvizici zabránil.

Michal Strnad se účastnil výjezdu do USA českého premiéra Petra Fialy (ODS). Jestli Strnad požádal Fialu o pomoc s vyjednáváním v USA, není známo.

Mimochodem, o Vistu Outdoor se neúspěšně ucházela další česká zbrojařská skupina – Colt CZ Group. S konkurenční nabídkou na převzetí pak přišla společnost MNC, o které toho není moc známo.

CSG kupuje divizi Vista Sporting Products, která vyrábí zbraně a munici. Patří do ní mimo jiné značky Remington, Federal a CCI, Speer, Allianz Powder, Estate Cartridge a Hevi-Shot. Uzavření obchodu by znamenalo, že přední americké společnosti vyrábějící malorážovou munici a střelné prachy budou vlastněny a řízeny společností z České republiky. A CSG by se stala jedním ze světových hegemonů ve výrobě munice.

Kdo se snaží akvizici zastavit?

„V průmyslu se často uzavírají dohody a papírování je formalitou. Jistě, obchody selžou, ale málokdy je problém způsoben tím, že se objeví další nápadník. Proto se navrhované akvizici skupiny Kinetic společnosti Vista Outdoors českou CSG dostalo velké pozornosti. Dvojice dopisů nejvyššího vedení CSG senátorovi Spojených států a generálnímu řediteli Národní asociace šerifů naznačuje, že proti dohodě mezi CSG a Kinetic byla vedena sofistikovaná PR kampaň. Dopisy se zabývají mylnými představami, ne-li přímo nepravdami, pokud jde o dohodu. Vyvolávají také další nezodpovězenou otázku: kdo se snaží tuto dohodu zastavit?“ zamýšlí se respektovaný americký lovecký server Outdoor Wire.

„Někteří pozorovatelé z Wall Street říkají – ne kvůli uvedení zdroje – že podezřívají CSG, že je nucena řešit dezinformační kampaň, jejímž cílem je přimět představenstvo Vista k možné alternativní dohodě s MNC Capital Partners,“ doplňuje Outdoor Wire.

Devatenáctého února, po oznámení plánované akvizice CSG, společnost MNC Capital Partners (jejíž součástí je i bývalý člen představenstva společnosti Vista Mark Gottfedson) podala konkurenční nabídku a nabídla 35 dolarů za akcii za obě části společnosti Vista, což je o 5 dolarů za akcii více než současná cena akcií společnosti Vista. Tato nabídka byla ale zamítnuta.

Odmítnutí, jak vysvětlil představitel boardu Visty Michael Callahan, bylo způsobeno nedostatkem důvěry, že MNC skutečně má dostatek financí k uzavření své nabídky ve výši téměř 3 miliard dolarů.

„V tu chvíli se zdálo, že se dohoda Vista/CSG pohnula a podléhala nezbytnému federálnímu přezkumu CFIUS, pokud je jakákoli americká společnost převzata zahraničním subjektem,“ popisuje Outdoor Wire.

Pětadvacátého března společnost MNC učinila druhou nevyžádanou nabídku – tentokrát o 2,50 USD za akcii více nad jejich předchozí nabídku 35 USD za akcii. To je výrazně více, než navrhuje Vista/CSG při koupi podniku Kinetic.

„Nyní se zdá, že někdo rozjel souběžné PR a politické lobbistické úsilí, aby zastavil dohodu s CSG. CSG vydala 8. dubna podrobné prohlášení, ve kterém nastínila výhody plánované akvizice. Hlavní z těchto výhod byla skutečnost, že se jednalo o čistě hotovostní akvizici, včetně plně angažovaného financování  podporovaného přední americkou bankou JP Morgan Chase. Jejich prohlášení také připomnělo čtenářům, že: 1) navrhovaná transakce již získala povolení FTC, 2) CSG byla ´významným dodavatelem NATO´ s několika společnostmi s nejvyššími bezpečnostními prověrkami NATO a 3) CSG již provozovala muniční zařízení v Arkansasu a Missouri získaná prostřednictvím transakce CFIUS v roce 2022. Po posledních dopisech se zdá, že to byl první pokus CSG zastavit šeptandu,“ analyzuje server Outdoor Wire.

Jenže tato snaha podle Outdoor Wire nezafungovala.

„Vyvolalo to však otázku, proč by měl někdo něco namítat proti prodeji, zejména proto, že CSG již vlastní a provozuje muniční zařízení zde ve Spojených státech. Tehdy mou pozornost upoutala upoutávka v newsletteru o finančním výzkumu,“ napsal autor textu Jim Shepherd. V úterý 26. března si podle Shepherda položil zpravodaj Research Advisors Gordon Hackett jednoduchou otázku: „Kdo míří na Vista?“

„Článek vyvolal více otázek než odpovědí, ale ukázalo se, že proti CSG byl rozjeta komplexní PR kampaň. Americký senátor z Ohia James David Vance se zjevně zapojil poté, co poslal lednový dopis ministryni financí Janet Yellenové, v němž vyjádřil znepokojení nad dohodou. Vanceův dopis obviňuje CSG z dlouhé historie provinění a dobře zdokumentovaných vazeb na americké protivníky. Dále obvinila CSG z jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a z porušování mezinárodních zbrojních embarg. Zdá se, že to byl pro majitele a generálního ředitele CSG Michala Strnada příliš tvrdý oříšek,“ zamýšlí se dále Jim Shepherd.

Žádné Rusko, žádný Putin

Michal Strnad zareagoval tak, že poslal senátorovi Vanceovi otevřený dopis, ve kterém uvedl, že „je šokován falešnými obviněními“: „Pane senátore, při vší úctě, vaše informace jsou hluboce mylné. CSG je jedním z nejvýznamnějších soukromých podporovatelů ukrajinského vojenského úsilí, země, do které jsme dodali tolik potřebné zbraňové systémy již od roku 2018, tedy dlouho před vypuknutím otevřené ruské agrese.“

„Společnosti skupiny CSG,“ pokračuje dopis, „jsou také dodavateli americké armády a mají významnou historii spolupráce s hlavními korporacemi amerického obranného průmyslu. Jakékoli spekulace o napojení CSG na Putinův režim by měly být považovány za nesmysl,“ napsal Michal Strnad.

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad. Foto: CSG

Strnad dodal, že společnost CSG po invazi na Ukrajinu přestala dodávat nákladní automobily ruskému těžebnímu průmyslu. CSG podle ní nebyla nikdy vyšetřována, natož sankcionována, za porušování zbrojních embarg.

V dopise Strnad dále uvádí, že nejpřesvědčivějším argumentem je „ten, který můžete zažít na vlastní kůži“ a pozval Vanceho, aby navštívil „společnosti CSG v USA a Evropě, aby na vlastní kůži zažil, kdo skutečně jsme“.

CSG pak zareagovala i na další skupinu, která se staví proti jejich akvizici: Národní asociaci šerifů. Tato organizace zaslala 9. dubna dopis generálnímu prokurátorovi a ministrům vnitřní bezpečnosti, v němž vyjádřila své znepokojení – ne-li přímo nesouhlas – s akvizicí CSG/Kinetic.

Asociace šerifů vyjádřila obavy, že akvizice by mohla způsobit „narušení přístupu k cenově dostupné a spolehlivé munici a zápalkám americké výroby“.

Generální ředitel divize AMMO společnosti CSG David Štěpán zareagoval, že jeho společnost „veřejně prohlásila, že se zavázala zachovat výrobní operace společnosti Vista ve Spojených státech, a to pod vedením stejného špičkového amerického manažerského týmu, který dnes řídí její provoz“.

„Nemáme žádné plány přesunout jakoukoli zaměstnanost nebo výrobu do zámoří,“ napsal Štěpán.

Připomněl také výkonnému řediteli a generálnímu řediteli asociace Jonathanu F. Thompsonovi, že zahraniční vlastníci, včetně italské společnosti Fiocchi (nyní většinově vlastněné CSG) a jihokorejského výrobce munice PMC, prodávají munici americkým orgánům činným v trestním řízení.

Jeho odpověď na „obavy“, které by mohli mít členové ohledně vztahů CSG s nepřáteli USA (myšleno Ruskem – pozn. red.), byla jednoznačná:

„Stručná odpověď zní: nemáme žádné vazby. CSG patří mezi přední dodavatele dělostřelecké munice pro NATO a nedávno jsme oznámili, že hodláme investovat několik set milionů dolarů do našeho pokračujícího úsilí o posílení obranyschopnosti Ukrajiny rozšířením dodávek dělostřelecké munice, tanků a dělostřeleckých systémů v zemi,“ zareagoval Štěpán.

„My všichni v CSG se zavazujeme k transparentnosti. Jsme také odhodláni dělat to nejlepší pro všechny naše budoucí zákazníky ve Spojených státech,“ dodal David Štěpán.

„Poté, co jsem se setkal a dlouze hovořil s představiteli CSG, jsem zjistil, že je jen velmi málo věcí, o kterých nechtějí mluvit. Tyto rozhovory s nimi vlastně vysvětlily, proč mají společnosti jako CZ Colt a CSG zájem o americké podniky. Pokud podnikáte v oblasti civilních střelných zbraní nebo střeliva, jsou Spojené státy jediným místem – a to celosvětově – kde se trh se střelnými zbraněmi skutečně rozšiřuje,“ vysvětil autor textu v Outdoor Wire Jim Shepherd.

„Pokud jde o MNC (protivníka CSG – pozn. red.), je k dispozici jen velmi málo informací. Jak uvádí zpráva Gordona Hacketta, kromě toho, že je popisována jako rodinná kancelář se sídlem v Dallasu, je podrobností o MNC málo. Dnes nejsou jejich webové stránky stále ničím jiným než vstupní stránkou. Nic jiného se nenabízí,“ dodal Jim Shepherd.

Ekonomický deník požádal o vyjádření Czechoslovak Group.

„CSG je v souvislosti s akvizicí Kinetic Group, skupiny amerických výrobců malorážového střeliva, kterou nyní vlastní akciová společnost Vista Outdoor, cílem dezinformační kampaně. Přestože jsme předním dodavatelem pro Ukrajinu, naše firmy mají bezpečnostní prověrky NATO a dodáváme i americkým ozbrojeným složkám, objevují se nesmyslné články o údajných vazbách na Putinův režim,“ zareagoval mluvčí CSG Andrej Čírtek.

Podotkl, že CSG důkladně prověřil už americký úřad pro zahraniční investice CFIUS. „Když jsme kupovali americké závody Fiocchi, a náš vstup na americký trh s malorážovým střelivem schválil,“ dodal Andrej Čírtek.

Jan Hrbáček