Česká armáda nakupuje pro své vojáky fentanylová lízátka kvůli tlumení bolesti. Jde o vysoce účinný syntetický opiát. Ve Spojených státech amerických je ale fentanyl znám jako takzvaná zombie droga. Syntetická droga, a především její nebezpečné mixy, rozpoutaly v USA drogovou krizi, kterou se nedaří zastavit. Armáda se dušuje, že užívání i likvidaci nepotřebných lízátek bude mít tvrdě pod kontrolou.

To, že vojáci nakoupili fentanylová lízátka, zjistil Ekonomický deník v registru smluv. Za 1 058 lízátek s 400 mikrogramovou účinnou látkou zaplatí armáda 2,24 milionů korun, tedy cca 2 120 korun s daní za kus.

Syntetický opiát fentanyl je levnější, ale asi padesátkrát silnější, než heroin. A navozuje stejný stav euforie. K předávkování – a smrti – stačí dávka o velikosti několika zrn soli.

Spojené státy bojují proti fentanylu a smrtící epidemii se jim stále nedaří zastavit. Tato syntetická látka způsobila v americké drogové sféře revoluci. Je silná a stačí jí nepatrné množství. Snáze se tak vyrábí i pašuje. A snadno dokáže i zabíjet. V české armádě má pomáhat. 

Mohlo by vás zajímat

„Armáda České republiky nakoupila Oral Transmucosal Fentanyl Citrat – OTFC, tedy takzvaná fentanylová lízátka, stejně jako většina armád států NATO, jako léčivo na tlumení akutní bolesti v poli při poranění vojáků. Potlačování a léčba bolesti je pro vojenskou zdravotnickou službu jedním z pilířů léčby poraněných v poli,“ potvrdila informace Ekonomického deníku mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Příkladem činnosti užití u vojáka je podle Dvořákové situace, kdy bude voják mít závažné poranění například průstřel ruky, nohy, břicha nebo nasazený takzvaný turniket.

„Tedy když jde o zranění provázené nesnesitelnou bolestí. Pak osoba s určitým stupněm zdravotnického výcviku zraněnému aplikuje do úst OTFC a poučí ho, jak jej užít. Během minut pak dojde u zraněného k výrazné úlevě od bolesti, snížení úzkosti a stresu, předcházení chronické bolesti. Při správném užití se vyskytuje relativně málo nežádoucích účinků,“ vysvětluje Dvořáková.

Nákupy fentanylových lízátek jsou podle Dvořákové podloženy doporučením hlavního odborníka pro Urgentní medicínu rezortu ministerstva obrany.

Fentanylové lízátko. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia/Commons

„OTFC je léčivo a jako léčivo to Armáda České republiky poptává a nakupuje, to znamená, že nepotřebuje žádné lékařské doporučení,“ doplnila mluvčí Generálního štábu. 

Fentanylová lízátka používají všechny složky Armády České republiky, které je potřebují a jsou nasazeny v zahraničních operacích. Jejich použití je v jednotkách kusů. 

S lízátky OTFC je podle Dvořákové nakládáno podle zákona o návykových látkách a podléhají přísné kontrole.

Lízátka byla soutěžena jako léčiva.

„Armáda ČR provedla dva nákupy. Letos jeden z nich. V minulosti šlo o jednorázový nákup decentrálním způsobem, kdy zadavatelem byla Agentura vojenského zdravotnictví – Centrum zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem. Tento nákup byl proveden jako veřejná zakázka malého rozsahu podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Šlo o nákup, který byl určen jako součást lékárniček pro vojáky v zahraničních operacích. Smlouva byla uzavřena v únoru 2020 s firmou Phoenix.

Druhý nákup byl realizován letos v rámci Národního elektronického nástroje.

Výsledek tendru je k dispozici ZDE.

Armáda používání tohoto syntetického silného opiátu v době silné protidrogové prevence, když má fentanyl na svědomí řadu smrtelných předávkování především v USA, jako problém nevnímá.

„Ne, nevnímáme to jako problém, protože v České republice žádnému masivnímu zneužívání nedochází a smrtelných předávkování dochází při nelegálním užití, tedy bez indikace a bez kontroly.

(hrb)