Ten, kdo se rozhodl nenechat rezavět své peníze na nezajímavě úročených bankovních účtech, mohl v roce 2024 nejvíce vydělat na investicích do akcií, zlata či kryptoměn. Hodnota amerického akciového indexu S&P 500, který může být bezpečným cílem i pro začínající investory, loni meziročně vzrostla o 24 procent, což ekonomové označují za rekordní.

Mimořádně dobře se ale podle investičních bankéřů a analytiků, které požádal o názor Ekonomický deník, dařilo i české burze. Index PX investorům přinesl zhodnocení 25 procent a index PX-TR, který kromě růstu kurzu akcií zohledňuje i dividendu, dokonce 34 procent. A kdo držel akcie finanční skupiny Erste Group, která u nás vlastní Českou spořitelnu, mohl si od začátku roku připsat skoro 65 procent. Akcie Kofoly vzrostly o 42 procent.

Poradce premiéra Štěpán Křeček. Foto: archiv ŠK

„Rok 2024 přál hlavně rizikovým aktivům, tedy akciím a kryptoměnám. Výrazně se dařilo americké burze, kdy index technologických akcií Nasdaq a index Standard and Poor´s 500, sestavený z 500 nejvýznamnějších amerických firem, předvedly famózní výsledky a postaraly se o rozšíření dobré nálady i do ostatních regionů světa,“ řekl hlavní ekonom investiční společnosti BH Securities a poradce premiéra Štěpán Křeček.  „Fascinující výsledky jsme viděli i u kryptoměn. Bitcoin pokořil hranici 100 tisíc dolarů, i když později jeho hodnota spadla. Zajímavě se vyvíjelo i investiční zlato, které profitovalo z poklesu úrokových sazeb, a zároveň fungovalo jako bezpečný přístav v době eskalujících geopolitických rizik. Slabší výsledky přinesly dluhopisy,“ uzavřel své hodnocení Křeček.

Stejně to vidí i Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég ČSOB Asset Management. „Akcie v letošním roce přinesly nebývale pohodovou jízdu. Amerika a dění na tamních parketech určuje akciový sentiment po celém světě, pro uplynulou dekádu to platilo naprosto zásadně. Ještě zkraje roku 2024 jsme vyhlíželi překonání pětitisícové hranice na indexu S&P 500, zatímco koncem stejného roku byl index i o více než o tisícovku výše,“ konstatuje. Index S&P 500 si od ledna do 30. prosince 2024 připsal 23 procent, Nasdaq pak 29 procent.

Rok 2025 bude slabší

Mohlo by vás zajímat

Rok 2025 už ale analytici a investiční bankéři nevidí v tak výrazných barvách. „Akcie jsou opravdu vysoce naceněné, takže je otázka, zda je prostor pro tak mohutný růst, jako jsme viděli v letošním roce. Spíše se domnívám, že bude růst mírnější a koneckonců jsme viděli zprávy americké centrální banky Fed, která bude v příštím roce snižovat sazby pomaleji, než se doposud očekávalo, což škodí rizikovějším aktivům. Takže akcie dále porostou, ale pomaleji, než v roce 2024,“ usuzuje Štěpán Křeček.

O skromnějších očekávání spojených s rokem 2025 hovoří také Kryštof Mníšek, hlavní ekonom Argos Capital. „Akcie pravděpodobně nenaváží na tak silné zisky jako v předchozím roce. Některé investiční banky, například J.P. Morgan, předpokládají, že růst S&P 500 by mohl dosáhnout pouze sedmi procent,“ konstatuje Mníšek.

Slabší rok lze očekávat i pro kryptoměny. „Regulace v USA a v Evropě vytvářejí tlak na menší kryptoměny a decentralizované financování. Kryptoměnový trh je však stále mladý a nevyzpytatelný. Pravděpodobnost silné korekce, klidně i o více než polovinu, je podle mne 50 na 50,“ říká Ladislav Nagy, investiční analytik společnosti FinGO.sk. 

Zazářila i česká burza, české investory potěšilo i zlato

Letos ale co do zisků nezůstal pozadu ani český burzovní parket. „Pražská burza se v roce 2024 rozhodně nenechala zahanbit, index PX investorům přinesl 25 procent a dividendový PX-TR dokonce 34 procent. Tahounem indexu pak byly akcie Erste Group, které od začátku roku posílily o bezmála 65 procent,“ zdůrazňuje analytik Purple Trading Petr Lajsek. Bankovní sektor v Evropě podle něj těží ze stále relativně vysokých úrokových sazeb, které zlepšují marže z poskytování úvěrů.

Erste jako jedna z předních bank ve střední a východní Evropě z této situace výrazně profituje. „Kromě toho se jí daří udržet nízké náklady na riziko díky stabilní ekonomické situaci v klíčových trzích, jako je Rakousko, Česko a Slovensko. Investoři také oceňují silné dividendy a důvěru v řízení banky, což spolu s optimistickými výsledky za první pololetí roku 2024 zvyšuje zájem o její akcie,“ vysvětluje Lajsek.

V roce 2024 zazářila také pražská burza. Foto: BCPP

Jak upozorňuje hlavní investiční stratég ČSOB Jaroslav Vybíral, zklamáním se naopak stala výkonnost akcií energetické společnosti ČEZ, jejíž hospodaření bylo i nadále negativně ovlivňováno daní z mimořádných zisků. „Akcie se tak v bilanci od začátku ocitají na červené nule,“ podotýká Vybíral. Na pražské burze uzavřely akcie polostátního podniku s ročním mínusem 0,2 procenta.

České domácnosti vidí jako alternativu k dlouhodobě velmi málo výnosným vkladům u bank zlato a kryptoměny. Tyto investice se jim v roce 2024 vyplatily. Cena investičního zlata se k předposlednímu dni roku zvýšila o asi 26 procent a přiblížila se hodnotě 2600 amerických dolarů za unci. Cena bitcoinu, vyjádřená v dolarech, narostla o 119 procent.

„Zlato by mohlo zažít další rekordní rok a překonat hranici tří tisíc dolarů, bude-li v roce 2025 i nadále plnit úlohu bezpečného přístavu. Pokud se budou geopolitická rizika, jako válka na Ukrajině a Blízkém východě, případně obchodní válka mezi USA a Čínou, stupňovat, zlato zůstane pro investory lákavé. Pokud se geopolitická rizika ve světě zmírní, může to mít na zlato negativní vliv, protože investoři budou hledat vyšší výnosy v rizikovějších aktivech, tedy dluhopisech a akciích,“ předpovídá analytik Portu Marek Malina.

Dodává, že ceně zlata by směrem nahoru mohlo pomáhat i snižování úrokových sazeb, které snižuje výnosy fondů peněžního trhu v eurech, dolarech, librách či jiných měnách. A negativní dopad na jeho cenu může mít i Trumpova politika, která bude mít za následek vyšší inflaci a pomalejší snižování úrokových sazeb v USA. „Očekáváme, že v roce 2025 budou investoři hledat aktiva s vyššími výnosy a zlato tak nezažije podobně dobrý rok jako ten minulý,“ uzavírá Malina.

Vyplatí se i nemovitosti

Podle Štěpána Křečka zůstávají dobrou příležitostí pro české investory i nadále nemovitosti. „Očekávám, že cena nemovitostí může v roce 2025 růst stejně rychle jako rok předtím anebo možná ještě trochu rychleji,“ říká poradce premiéra. Podle Deloitte Real Index, který pravidelně zpracovává člen takzvané Velké čtyřky globálních poradenských společností Deloitte, se ve druhém kvartále 2024 ceny nemovitostí v Česku zvýšily v průměru o 2,4 procenta, v prvním kvartále rostly o čtyři procenta. Novější údaje zatím nejsou k dispozici.

Nákup investiční nemovitosti samozřejmě není pro každého. Na ziscích z růstu nemovitostního trhu je ovšem možné se podílet i formou nákupu podílu v realitních fondech. „V oboru nemovitostí lze po předchozím zpomalení růstu jejich cen očekávat oživení. Dynamika růstu nebude tak prudká jako v letech 2020–2021, nicméně jako konzervativní složka investic nabídnou nemovitosti velmi dobrou stabilitu. Oživení lze očekávat u kolektivního investování do realitních fondů,“ říká místopředseda představenstva Atris investiční společnosti Tomáš Jícha.

Bitcoin. Foto: Pixabay

Udržet nervy na uzdě

A co investiční bankéři a analytici doporučují investorům? „Investorům lze doporučit udržet pevné nervy a být připraven dokupovat akcie v případných poklesech. Doba silné korekce u amerických akcií přijde, jen nevíme kdy. Pro úspěšnou investici je třeba být optimistou a umět vydržet divočejší období. Kdybych měl moji pozornost nasměrovat na jeden sektor, díval bych se po technologiích. Big Tech už vydělal opravdu hodně, ale výhled na další růst ziskovosti vypadá zase slibně. I ostatní technologie jako celek stále vypadají atraktivně díky svému dlouhodobému růstovému příběhu a vysokým maržím,“ říká stratég ČSOB Asset Management Jaroslav Vybíral.

„Ať už půjde o komodity, akcie nebo dluhopisy, klíčem k úspěchu bude schopnost přizpůsobit se rychle se měnícímu prostředí. Prakticky každá Trumpova politika bude určitě plná rychlých změn názorů s velkým dopadem na globální finanční trhy,“ nabádá investory hlavní ekonom Argos Capital Kryštof Mníšek.