Neděle, 9. května, 2021

V reaktoru v Temelíně mění palivo. Vznikla z něj elektřina na skoro devítiměsíční spotřebu všech českých domácností

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V jaderné elektrárně Temelín bylo z reaktoru plánovaně vyvezeno jaderné palivo. Skupina ČEZ pokračuje v kontrolách bezpečnostních systémů. Z přesouvaného paliva vznikla elektřina na skoro devítiměsíční spotřebu všech českých domácností.

Všech 163 palivových souborů plánovaně vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru prvního bloku. Vyvážení trvalo necelé čtyři dny. Odborníci se teď připravují na odvoz kontejnerů s použitým palivem. První blok je z důvodu výměny paliva plánovaně odstaven od 26. března.

Odstávka prvního bloku elektrárny Temelín je přibližně v první třetině. Energetici už usadili na pozici na strojovně nové separátory, které nyní napojují na okolní technologii. Souběžně s tím například kontrolují bezpečnostní systémy, turbínu a modernizují potrubí cirkulační chladicí vody. Aktuálně se připravují na postupný odvoz tří kontejnerů s použitým palivem z reaktorového sálu do skladu použitého paliva.

Výměna paliva v jaderné elektrárně Temelín. Foto: Skupina ČEZ

„Ve třech těchto kontejnerech je necelých padesát tun paliva, díky kterému se mohlo ušetřit přibližně devět miliónů tun CO2 z uhelných elektrárny,“ uvedl k tomu ředitel elektrárny Temelín Jan Kruml. Doplnil, že z přesouvaného paliva vznikla elektřina na skoro devítiměsíční spotřebu všech českých domácností.

Zpět do reaktoru technici vrátí 115 palivových souborů, které doplní 48 novými soubory. Palivové soubory, které se už nevrací do reaktoru, zůstávají přibližně deset let v bazénu skladování vedle reaktoru. Poté je technici převezou ve speciálních kontejnerech do skladu použitého paliva, který je od roku 2010 v provozu v areálu elektrárny. Tady mohou být umístěny až 60 let.

V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 14 tisíc činností včetně 73 investičních akcí. Na elektrárně se navíc pohybuje až pět stovek nových zaměstnanců dodavatelských firem. Proto energetici na začátku odstávky ještě zpřísnili proticovidová opaření. V praxi to může znamenat až tisíc testů denně.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter