Pražská plynárenská od června výrazně navýší ceny zemního plynu, v průměru o 39 procent. Zdražení se dotkne zákazníků, kteří neměli sjednanou fixaci ceny na delší období. Pražská energetika zdražila elektrickou energii již na počátku dubna, a to zhruba o 25 procent

Pražská plynárenská cenový růst odůvodnila nepříznivým vývojem na velkoobchodních trzích. Pro srovnání: před rokem vyšla jedna megawatthodina zemního plynu na energetických burzách na 15 až 20 eur za megawatthodinu, dnes se plyn s dodávkou v příštím roce obchoduje po 90 eurech. Tedy za pětkrát vyšší cenu.

Co se týká dopadu zdražení na běžnou domácnost, která využívá zemní plyn na vaření v bytě s ročním odběrem 0,4 MWh, nárůst měsíčních nákladů činí 36 korun. Pro domácnost, která využívá zemní plyn na vaření a ohřev vody v bytě s ročním odběrem 4 MWh, dojde k nárůstu měsíčních nákladů o 363 korun.

Jak média včetně Ekonomického deníku v minulých dnech informovala, Pražská plynárenská je kvůli nákupu drahého plynu a zákonem dané tvorbě rezerv v zásobnících na další zimu ve finanční tísni. Hlavní město Praha, které je 100procentním akcionářem společnosti, proto poskytne finanční výpomoc v rozsahu až 2 miliard korun. Další miliardy bude plynárna čerpat formou bankovních úvěrů.

PRE zvedne zálohy od května

Vzhledem k vývoji na velkoobchodním trhu musela zdražit také Pražská energetika (PRE). Uvedla k tomu, že k této změně přistupuje jako jeden z posledních dodavatelů. Většina ostatních dodavatelů cenu zvýšila na počátku letošního roku a někteří již dvakrát. Tato změna ceny elektřiny se netýká zákazníků, kteří mají smlouvy s fixací ceny.

Typická domácnost s jednotarifní sazbou v bytě, která dosud platila na zálohách 1650 korun měsíčně včetně DPH, bude od května platit 2010 korun. Zdražení v tomto modelovém příkladě dosahuje 22 procent. O výši zdražení v minulých dnech PRE informovala své odběratele dopisem nebo elektronickou poštou.

Mohlo by vás zajímat

Nový ceník PRE od dubna 2022

Nový ceník Pražské energetiky platný od 1.4.2022. Zdroj: web PRE

PRE přistoupí také k navýšení cen plynu, a to zhruba o 30 procent. Většina zákazníků, která používá zemní plyn pouze k vaření, zaplatí přibližně o 100 až 300 korun měsíčně více. Vytápění plynem se měsíčně prodraží dle výše spotřeby o 250 až 750 korun.

David Tramba