PGE PAK Energia Jądrowa S.A. je název společné firmy společností PGE Polska Grupa Energetyczna a ZE PAK, která se bude podílet na výstavbě jaderné elektrárny v Koninu/Pątnówě ve Velkopolsku. Společnost vznikla pouhých pět měsíců poté, co byl loni 31. října v Soulu podepsáno memorandum o záměru mezi PGE, ZE PAK a korejskou společností Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Firmy PGE a ZE PAK budou vlastnit každá 50 procent akcií společnosti PGE PAK Energia Jądrowa, čímž bude zachován a zajištěn podíl polské státní kasy na projektu.
Společnosti PGE a ZE PAK podepsaly stanovy společnosti PGE PAK Energia Jądrowa S.A. ve čtvrtek 13. dubna 2023. Cílem a úkolem společnosti bude podílet se na plánované výstavbě jaderné elektrárny v Koninu/Pątnově ve Velkopolsku.
Elektrárna je plánována jako společný podnik PGE PAK Energia Jądrowa S.A. a korejské společnosti KHNP. Investice bude založena na bezpečné a osvědčené technologii reaktoru APR 1400.
Na základě dosud provedených předběžných analýz se odhaduje, že perspektivní je založení nejméně dvou reaktorů APR1400 o celkovém výkonu 2 800 MW. Dva reaktory by mohly polským domácnostem a podnikům dodávat přibližně 22 TWh energie, což představuje přibližně 12 procent dnešní spotřeby energie v Polsku. Spuštění prvního bloku elektrárny je možné již v roce 2035.
Společnost PGE PAK Energia Jądrowa je pověřena přípravou tří částí investice: studie proveditelnosti, studie lokality a umístění a posouzení vlivu plánované výstavby jaderné elektrárny na životní prostředí.
Mohlo by vás zajímat
V říjnu 2022 byl podepsáno memorandum o záměru mezi PGE, PAK a korejskou KHNP a podpis dohody o spolupráci zástupci polské a korejské vlády, kterou signovali Jacek Sasin, místopředseda vlády a ministr státních aktiv polské vlády, a Lee Chang-Yang, ministr obchodu, průmyslu a energetiky Koreje.
Na konci prosince dokončena předběžná studie proveditelnosti potenciální jaderné elektrárny v Koninu/Pątnově.
Sedmého března byla podepsána předběžná dohoda mezi PGE a ZE PAK o založení společné účelové společnosti za účelem realizace projektu výstavby jaderné elektrárny v regionu Konin.
O den později byla podána žádost společností PGE a ZE PAK na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele o založení společné účelové společnosti.
Na konci března dal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele souhlas se založením společného účelového podniku společností PGE a ZE PAK za účelem provozování činností v oblasti jaderné energetiky. Třináctého března byla založena společná účelová společnost PGE a ZE PAK: PGE PAK Energia Jądrowa S.A.
Společnost PGE PAK Energia Jądrowa S.A. bude podle předpokladů zastupovat polskou stranu ve všech fázích projektu, včetně provádění studií umístění a životního prostředí, získávání finančních prostředků a přípravy podrobného investičního plánu společně s korejskou stranou, jakož i v následných fázích získávání povolení a správních rozhodnutí.
„Energetická nezávislost je základem naší bezpečnosti. Proto polská vláda rozvíjí polský jaderný program, který zajistí levnou a čistou energii z atomu. Bude také důležitým impulsem pro další rozvoj polské ekonomiky. Elektrárna, kterou plánují postavit polské společnosti PGE a ZE PAK společně s korejským partnerem, tento program doplní. S uspokojením sleduji tempo prací na realizaci projektu, který kromě dosažení obchodních cílů posílí vztahy a spolupráci mezi Polskem a Jižní Koreou,“ uvedl místopředseda polské vlády a ministr pro státní majetek
Jacek Sasin.
„Tento den je důležitý pro Polsko, polský energetický sektor, obyvatele regionu i pro mě osobně. Jednáme velmi dynamicky a založení společnosti PGE PAK Nuclear Energy je toho nejlepším důkazem. Potřebujeme čistou a levnou bezuhlíkovou energii a jsme připraveni realizovat výstavbu jaderné elektrárny společně s našimi korejskými partnery,“ doplnil hlavní akcionář a předseda dozorčí rady společnosti ZE PAK Zygmunt Solorz.
Dvacátého osmého října oznámil polský premiér Mateusz Morawiecki, že pro první část plánu země na výstavbu šesti reaktorů o výkonu až 9 GWe do roku 2040 byla vybrána americká firma Westinghouse. V dopise o záměru týkajícím se elektrárny Pątnów se uvádí, že korejská dohoda „je novým projektem, který doplní stávající plán jaderných elektráren vedený polskou vládou“.
KHNP provozuje všech 24 jaderných bloků provozovaných v Jižní Koreji.
Korejci také dokončují elektrárnu Barakah ve Spojených arabských emirátech, která se skládá ze čtyř reaktorů APR1400. Dva bloky této elektrárny již byly spuštěny, ve třetím začalo zavážení paliva a výstavba čtvrtého je v závěrečné fázi.
APR1400 je tlakovodní reaktor (PWR). První blok s APR1400 – Shin-Kori 3 – zahájil komerční provoz v roce 2016.
V elektrárně Shin-Kori probíhá výstavba dvou takových reaktorů – bloků číslo 5 a 6.
(hrb)