Evropské státy stále hledají řadu možných řešení, jak svým občanům pomoci v energetické krizi. Schválený model zastropování už v České republice známe. V sousedním Polsku na to jdou i jinými cestami. Jedním z návrhů, které například připravuje polská vláda, je desetiprocentní sleva na účtu pro ty, kteří sníží spotřebu elektřiny o 10 procent. Řeší se i zmražení cen, ovšem s podmínkou. Vyplývá to ze zjištění polského serveru Forsal.pl.
Podle jednoho z plánovaných řešení bude cena elektřiny zmrazena pro domácnosti, které nespotřebují více než 2 000 kWh ročně.
Ti, jejichž spotřeba je vyšší, budou platit účty podle nových tarifů, které schválí Energetický regulační úřad, ale – což je důležité – pouze za přebytek nad 2 000 kWh. Podrobná řešení mají navíc zohlednit situaci vícečlenných rodin nebo spotřebitelů s elektrickým vytápěním.
Další myšlenkou je, že ti, kteří spotřebují alespoň o 10 procent méně energie než v předchozím roce, získají další desetiprocentní slevu.
„To má podpořit úspory,“ vysvětluje zdroj serveru Forsal.pl.
Odkud pochází objem 2 000 kWh?
Podle údajů polského Ústředního statistického úřadu činila v roce 2020 průměrná spotřeba elektřiny v domácnostech 1996,0 kWh, z toho 1752,5 kWh ve městech a 2486,2 kWh na venkově.
„Chceme podpořit úsporné nakládání s energiemi tím, že ukážeme, že se vyplatí dvojnásob. Budeme platit méně za elektřinu a navíc díky tomu, že ušetříme, budeme mít levnější elektřinu,“ řekl Forsal.pl zdroj z vlády.
Nápady na menší účty pro spotřebitele původně oznámil předseda PiS Jarosław Kaczyński na úterním setkání v Pruszkowě.
„Navzdory obrovskému nárůstu cen paliv, všeho, co vytváří energii, pokud jde o toto poměrně významné množství elektřiny spotřebovávané rodinami, cena se nezvýší,“ řekl.
Vláda odhaduje, že ze zmrazení cen budou profitovat dvě třetiny domácností.
Podle zdrojů serveru Forsal.pl ve vládě připravuje ministerstvo pro klima a životní prostředí návrh zákona, který má zachovat stávající ceny energií pro domácnosti.
Polská vláda se jím bude zabývat příští týden a Sejm na svém příštím zasedání, které je naplánováno na 28.-29. září.
(nik)