INZERCE

Fotografie zachycují povodeň v Ostravě. Zdroj: Moravskoslezský kraj/Facebook

V oblastech zasažených povodněmi začnou pomáhat stovky vojáků. Jejich nasazení potvrdila vláda

Vláda v pondělí večer schválila nasazení vojáků a techniky na územích České republiky, které zasáhly extrémní povodně. Povoláno od 17. září do 31. října může být až dva tisíce vojáků, uvedla to na sociální síti X ministryně obrany Jana Černochová (ODS). S povodněmi dosud pomáhalo sedm vrtulníků armády, na zemi pak pomáhali například ženisté z olomouckého 153. praporu.

„Úkol české armády je jasný, pomáhat tam, kde bude zapotřebí na nejvíce poškozených místech a likvidovat následky povodní,“ poznamenala k rozhodnutí vlády Černochová. „Jak jsme slíbili, uděláme vše pro to, abychom lidem pomohli následky této pohromy co nejrychleji zvládnout,“ dodala. Účast české armády podle ní umožní rychlejší poskytnutí pomoci kriticky zasaženým krajům, obcím a jejich obyvatelům.

Vojáci budou likvidovat následky povodní, budou také stavět náhradní přemostění na místě mostů, které povodně poškodily nebo zničily, uvedlo ministerstvo obrany. Vojáci se dosud do záchranných prací zapojovali na základě dohody mezi armádou a Hasičskou záchrannou službou České republiky. Jako podpora integrovaného záchranného systému se zatím zapojilo sedm armádních vrtulníků, pomáhají s evakuací lidí z nejhůře zasažených oblastí či se zásobováním. Nasazeni byli také ženisté.

Vláda v pondělí také zároveň umožnila Správě státních hmotných rezerv (SSHR), aby bezúplatně poskytovala potřebnou techniku přímo obcím postiženým povodněmi. Dosud ji Správa státních hmotných rezerv takto mohla poskytovat pouze složkám záchranného systému, uvedl to předseda správy Pavel Švagr. Očekává, že obce budou mít v nejbližší době zájem zejména o cisterny na vodu, elektrocentrály a vysoušeče.

Podle Švagra zatím není jasné, kolik kusů techniky budou obce potřebovat. Předpokládá v první fázi zájem o cisterny na pitnou vodu, a to zejména v menších obcích, které se budou potýkat s kontaminací vodních zdrojů. Následně lze podle něj čekat poptávku po elektrocentrálách, vysoušečích, stanech nebo přikrývkách.

„Budeme (potřebné vybavení) poskytovat do té doby, dokud státní hmotné rezervy budou stačit,“ řekl Švagr. Zmocnění, které v pondělí vláda schválila, podle něj předpokládá možnost bezúplatného předávání techniky a materiálu obcím do konce října. Mostní provizoria bude moct Správa státních hmotných rezerv obcím poskytovat bezúplatně až na dobu tří let.

Finanční výši podpory, kterou uvolní, nedokázal Švagr odhadnout. Podle něj ale není zásadní, nejdůležitější je dostat potřebné věci rychle na dané území podle priorit, které jednotlivé lokality budou mít.

Dosud správa uvolňovala materiál a techniku podle požadavků záchranného systému. Švagr v pondělí řekl, že v minulých dnech správa vydala kolem 150 protipovodňových stěn nebo stovky rozkládacích postelí. Poskytovala také protipovodňové pytle a další zábrany, ve spolupráci s hasiči také začala posílat cisterny s pitnou vodou do nejhůř postižených oblastí.

(čtk)