INZERCE

Požadavky na plány topení v Německu se mění. Do roku 2030 má být předepsán třicetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů a do roku 2040 osmdesátiprocentní podíl. Plány ale musejí být předloženy o půl roku dříve. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

V Německu přituhuje, obce musejí předložit plány vytápění dříve, než bylo požadováno. Experti se obávají otálení

Dálkové vytápění, tepelná čerpadla nebo třeba vodík: německé místní úřady mají mít rozhodující slovo v tom, jak budou tamní obyvatelé v budoucnu vytápět své domovy. Nový návrh zákona nyní stanoví přísnější harmonogram, plány musejí být na stole o půl roku dříve, než se předpokládalo, jak informoval Der Spiegel.

Na cestě ke klimaticky šetrnému vytápění chce ministerstvo stavebnictví, aby obce předkládaly plány vytápění o šest měsíců dříve, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to z aktualizovaného návrhu zákona ministerstva, který má Spiegel k dispozici. Návrh byl před pár dny zaslán spolkovým zemím a svazům, poté má být zkoordinován s ostatními ministerstvy.

Konkrétně mají obce v příštích letech předložit plány, jak hodlají přeměnit svou topnou infrastrukturu, aby byla klimaticky neutrální. Pro velká města s více než 100 000 obyvateli mají být tyto plány vytápění připraveny do poloviny roku 2026, všechny ostatní obce by je měly předložit do 30. června 2028. Dosud taková povinnost pro obce s méně než 10 000 obyvateli neexistovala.

Tepelné plány obcí mají být pro občany důležitou orientací, protože se dozvědí, zda jejich dům bude v nejbližší době napojen na dálkové nebo lokální vytápění – nebo zda by měli v dohledné době přejít na vytápění tepelným čerpadlem. Je to proto, že zákon o tepelném plánování obcí úzce souvisí s kontroverzním stavebním energetickým zákonem (GEG). Teprve v případě, že takový plán vytápění bude existovat, budou totiž majitelé povinni vytápět minimálně z 65 procent obnovitelnými zdroji energie, když se jejich starý topný systém porouchá. Výjimkou jsou oblasti nové výstavby, kde bude tato povinnost platit již od roku 2024.

Odborníci se obávají, že některé obce budou s plány vytápění otálet, jak jen to bude možné. Protože plány vytápění obvykle znamenají konec vytápění plynem, mohou mít obce problém s tím, jak to sdělit voličům. Podle Rolfa Bösingera, státního tajemníka na ministerstvu stavebnictví, to nelze vyloučit.

Ale tlak na obce se zvýší, pokud se zvýší ceny energií pro jejich občany,“ řekl pro Spiegel.

Vyčkávání na tento vývoj by proto vedlo do slepé uličky. Bösinger však zároveň zdůraznil: Mnoho obcí si již stanovilo a vypracovalo vlastní plány vytápění. Tento trend bude sílit.

Aby nebyly menší obce přetěžovány, plánuje pro ně ministryně výstavby Klara Geywitzová (SPD) zjednodušené postupy. Sousední obce by měly mít možnost spolupracovat a vypracovávat společné plány. Kromě toho mohou být předem vymezeny oblasti, v nichž s velkou pravděpodobností nebude tepelná nebo vodíková síť. Zde se sníží požadavky na další plánování v oblasti tepla. Úřady nepotřebují nové údaje od občanů.

Finanční pomoc od spolkové vlády

Podle návrhu chce spolková vláda obcím finančně pomoci. Týká se to však pouze přípravy plánů vytápění – nikoliv jejich realizace, například výstavby sítě dálkového vytápění.

Podle odhadů Kompetenzzentrum Kommunale Wärmewende (KWW) pracuje na plánu vytápění již asi 400 obcí v celé zemi. Průkopníkem je zde Bádensko-Württembersko s přibližně 200 obcemi. Poměrně daleko jsou však také Šlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a Hesensko – všechny spolkové země, v nichž již existuje zákonná povinnost plánování vytápění obcí. Zhruba v desítce obcí jsou již tepelné plány hotové. Zde již nebudou moci majitelé od roku 2024 instalovat nové plynové topné systémy ve starých budovách – ale pouze v případě, že komunální plánování tepla již splňuje požadavky spolkového zákona.

Ve skutečnosti by již v roce 2030 měly být dálkové vytápění a další tepelné sítě zásobovány z 50 procent obnovitelnou energií. Nyní má být tento požadavek zmírněn. Do roku 2030 má být předepsán třicetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů a do roku 2040 osmdesátiprocentní podíl. Cíl klimatické neutrality do roku 2045 se však měnit nemá.

(nik)