Jedna ze dvou německých jaderných elektráren, které mají být do dubna 2023 v nouzové rezervě, musí před prodloužením provozu projít naléhavou údržbou kvůli netěsnosti ventilu. Agentuře dpa to sdělil mluvčí spolkového ministerstva životního prostředí.
Elektrárna Isar 2 v Bavorsku by mohla fungovat bez ohrožení bezpečnosti až do původního termínu vyřazení z provozu na konci letošního roku, sdělil ministerstvu provozovatel Preussen Elektra, dceřiná společnost energetické společnosti E.ON.
Pokud však má být elektrárna přesunuta do havarijní rezervy, bude muset projít opravami, které jsou nezbytné k zajištění dlouhodobého provozu v souladu s normami jaderné bezpečnosti, uvedla společnost.
Opravy by měly být provedeny v říjnu a vyžádají si týdenní odstávku reaktoru, dodala. Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že posoudí „nový stav věcí a jeho dopady na koncepci a realizaci pohotovostní rezervy“.
Podle resortu společnost PreussenElektra dosud uváděla, že reaktor může běžet až do konce roku s téměř plným výkonem. Také technická certifikační instituce TÜV Süd a několik bavorských politiků opakovaně uvedlo, že elektrárna Isar 2 je v dobrém stavu a může vyrábět energii i po původním termínu odstavení 31. prosince.
Nevládní organizace Ekologická akce Německo (DUH) uvedla, že únik v bavorském reaktoru jasně ukázal, že Isar 2 „představuje bezpečnostní riziko, které je třeba okamžitě odstavit“.
Vedoucí DUH Sascha Müller-Kraenner uvedl, že o převedení elektrárny do rezervy „se nesmí uvažovat“.
Poslední rutinní bezpečnostní kontroly elektrárny Isar 2, které mají probíhat v desetiletých intervalech, proběhly před 13 lety, uvedl Müller-Kraenner.
„Další bezpečnostní rizika nelze vyloučit,“ dodal.
Pohotovostní rezervu navrhl ministr hospodářství Robert Habeck jako zálohu pro jihoněmeckou rozvodnou síť v nadcházející zimě uprostřed energetické krize.
Spolu s další elektrárnou na jihu Německa má Isar 2 zajistit nouzovou kapacitu v regionu, který trpí nedostatkem kapacity obnovitelných zdrojů energie a propojení přenosových linek se severním Německem, kde je v zimních měsících k dispozici mnohem více větrné energie.
Třetí elektrárna, Emsland v severním Německu, bude odstavena podle plánu. Ministerstvo hospodářství a ministerstvo životního prostředí, které je rovněž odpovědné za jadernou bezpečnost, jednají s provozovateli jaderných elektráren o přípravě přesunu reaktorů do nouzové rezervy.
(nik)