INZERCE

MQ-9 Reaper. Foto: USAFE (United States Air Forces in Europe)

V Mošnově přistál MQ-9 Reaper, který provedl odvetný útok v Afghánistánu po bombovém útoku

Do České republiky na mezinárodní cvičení Ample Strike dnes odpoledne přiletěl bezpilotní prostředek MQ-9 Reaper. Spojené státy americké použily stejný typ stroje včera k odvetnému útoku po atentátu na americké vojáky v Kábulu. Útok dronu byl reakcí na sebevražedný atentát, při němž ve čtvrtek u bran kábulského letiště přišlo o život nejméně 170 Afghánců a 13 amerických vojáků.

USA úder provedly necelých 48 hodin po sebevražedném atentátu, k němuž se přihlásila skupina Islámský stát-Chorásán. Zemřelo při něm nejméně 170 afghánských civilistů a 13 amerických vojáků. Po protiúderu v provincii Nangarhár USA oznámily, že „podle prvních údajů byl cíl zabit“.

Bezpilotní letoun Reaper pro cvičení Ample Strike dnes odpoledne přistál na letišti v Ostravě Mošnově, do České republiky ho v kontejnerech přepravil obří Lockheed C-5 Galaxy. Americké vzdušné síly vnímají účast na Ample Strike jako podporu spojencům v rámci NATO. MQ-9 Reaper poskytuje zpravodajské, sledovací a průzkumné informace jak USA, tak i svým regionálním partnerům. Stroj, který se nachází v ČR, je neozbrojený. „V rámci cvičení zvýší interoperabilitu a bude poskytovat mj. simulovanou leteckou podporu předsunutým leteckým návodčím,“ prozradil kapitán Andrew Layton z US Air Force.

Příprava na vykládku MQ-9 Reaper na letišti v Mošnově. Foto: Martin Kresta

Cvičení se zahraniční účastí Ample Strike proběhne od 30. srpna do 19. září. Zapojí se do něj na 700 vojáků z osmi zemí včetně ČR. Kromě amerického MQ-9 Reaper, který může sloužit k bojové i průzkumné činnosti, se zapojí i české bojové vrtulníky Mi-24/35, nadzvukové letouny JAS-39 Gripen nebo německý Learjet.

„Cvičení je zaměřeno na sladění procedur předsunutých návodčí s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí. Nedílnou součástí je také prověření schopností hostitelské země poskytnout podporu zahraničním jednotkám tzv. Host Nation Support. Piloti si procvičí také doplňování paliva za letu a úkoly přímé letecké podpory,“ sdělil ředitel cvičení plukovník Aleš Cápal.

Vojáci budou využívat vojenský výcvikový prostor Boletice, Bechyně, 22. základnu vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, 21. základnu taktického letectva Čáslav, 26. pluk velení, řízení a průzkumu Stará Boleslav a Správu letiště Pardubice.

(hrb)