V Evropě jsou stále země, které chtějí nakupovat konkurenceschopnější plyn z Ruska. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov. Od ledna plyn z Ruska do Evropy neproudí přes Ukrajinu, která s Moskvou neprodloužila dohodu o tranzitu. Peskov rovněž obvinil Ukrajinu a také Moldavsko z energetické krize v moldavském separatistickém regionu Podněstří, kde má Rusko vojáky.

Zájem o plyn z Ruska má ze zemí Evropské unie Maďarsko se Slovenskem. Slovenský premiér Robert Fico, který kvůli tomu navštívil před Vánocemi ruského prezidenta Vladimira Putina, dnes v Bruselu jedná o této energetické surovině s představiteli Evropské komise. Fico tvrdí, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se třetím rokem brání ruské invazi, se zastavením tranzitu dopustil sabotáže.

I přes zastavení tranzitu přes Ukrajinu mají Slovensko s Maďarskem přístup k plynu z Ruska přes produktovod TurkStream. Tento plynovod vede z Ruska do Turecka a na Balkán.

Bez dodávek ruského plynu je ale Podněstří, na které rovněž dolehlo zastavení tranzitu přes Ukrajinu. Ruská energetická společnost Gazprom zároveň oznámila, že vývoz plynu do Moldavska pozastavuje kvůli nezaplacenému moldavskému dluhu. Kišiněv výši dluhu zpochybnil.

Mohlo by vás zajímat

Podněstří a vláda v Kišiněvě se v roce 2022 dohodly, že veškerý ruský plyn odebíraný Moldavskem bude proudit do proruského separatistického regionu, který však za dodávky neplatí. Plyn navíc Podněstří používalo i k výrobě elektřiny, kterou prodávalo Moldavsku.

Moldavsko má rovněž díky propojení s Rumunskem přístup k TurkStreamu. Gazprom ale již dříve uvedl, že chce, aby Moldavsko nejprve zaplatilo dluh, než začne plyn do země dodávat alternativními cestami.