INZERCE

Obraz Julia Reichela se prodal poprvé v ČR za bitcoiny. Foto: Tomáš Rubín

V Česku se prodalo historicky první umělecké dílo za bitcoiny

Prvním uměleckým dílem oficiálně zakoupeným kryptoměnou se v Česku stal obraz českého výtvarníka Julia Reichela. Prodej obrazu umožnila pražská Karpuchina Gallery. Za cca 0,14 bitcoinu, tedy zhruba 110 000 korun jej koupil český podnikatel, který se věnuje právě kryptoměnám.

Pražská galerie současného umění Karpuchina Gallery v Rybné ulici je první galerií v České republice, která umožnila verifikovaný nákup uměleckého díla za kryptoměnu. Obraz výtvarníka Julia Reichela prodala přesně za 0,14368542 bitcoinu, tedy zhruba 110 000 korun (podle kurzu ke dni transakce).

Dílo zakoupil v pátek 28. května odpoledne na Reichelově výstavě, která potrvá do zítřka, podnikatel Michal Zatřepálek.

Za obraz zaplatil kupec bitcoinem. Foto: Tomáš Rubín

Kryptoměny jsou fenoménem, který v posledních letech roste neskutečnou rychlostí. Cítili jsme, že toto dynamické prostředí je dobré otestovat i ve výtvarném umění. Jako celkem mladá galerie současného umění si takový experiment můžeme dovolit, a díky tomu tak třeba přiblížit současné umění novým sběratelům a celkově rozšířit zájem o česká díla současných výtvarníků,“ vysvětlila rozhodnutí galerie její majitelka Alexandra Karpuchina.

Tímto krokem se pražská galerie zařadila mezi české instituce a firmy, které již nákup kryptoměnou umožňují. V kulturním odvětví je galerie průkopníkem.

Prodaný obraz výtvarníka Julia Reichela nese název „Run to Ruin – Mars attack serie“. Kromě páteční bitcoin transakce výtvarník současně vydá svou speciální sérii NFT – svá vybraná díla v digitalizované podobě. „Je zkrátka potřeba předběhnout budoucnost. Nadprodukce neexistuje,” doplňuje Reichel.

Podobnou „krypto“ transakci má letos za sebou například i světově známá aukční síň Sotheby´s. Ta v květnu vydražila ikonický obraz „Love is in the air“ umělce Banksyho za necelých 230 bitcoinů (cca 13 mil. dolarů, v přepočtu na české koruny jde o zhruba 272 milionů korun).

Platby kryptoměnami v Česku zatím přijímá několik desítek firem a institucí. Jde třeba o internetový obchod Alza.cz, Paralelní Polis, advokátní kancelář Blockchain Legal nebo několik restaurací, bister a kaváren.

Bitcoinem pak někde zaplatíte i část nemovitostí, včetně jejich pronájmu.

„Bitcoin jsou kvalitní peníze a jeho využití pro nákup hodnotných věcí je úplně normální záležitost. Pro Julia a galerii je to první přijatá transakce za umění, což mi přijde v dnešní době zvláštní. Věřím, že k dalším transakcím už bude docházet běžně. Proto proběhlou transakci společně zveřejňujeme, ať si každý může prostudovat a zavést nový standard. Výhody a rozšíření možností z toho vyplývají pro umělce, instituce i investory.“ uvádí kupec obrazu Michal Zatřepálek, který se kryptoměnám věnuje ve svém projektu Skywalk systems.

„První transakci kryptoměny za umění vítáme a doufáme, že se v blízké budoucnosti stanou standardem. V posledních měsících sledujeme zvýšený zájem o umění v digitální podobě, tzv. NFT. Proto od června spouštíme vlastní Binance NFT tržiště, které bude zpřístupněno i pro české umělce. Věříme, že právě NFT představují pro tuzemské umělce možnost, jak své umění zviditelnit před globálním publikem a stát se dostupnější,’’ komentuje událost community manažerka Binance pro Českou a Slovenskou republiku Maya Bersheva.

Galerie si zaplacenou částku dlouhodobě ponechá ve virtuální podobě. Nákup umění za kryptoměny chce totiž umožnit do budoucna i dalším investorům.

Link zápisu transakce na blockchainu.

Bitcoinová peněženka galerie, která si bitcoiny drží jako aktivum (tzv. HODL):

Karpuchina Gallery byla založena v roce 2016 pod názvem White Pearl Gallery a působila v experimentálním provozu na pražské Pragovce. Od října 2020 sídlí pod novým názvem na adrese Rybná 22 v Praze. Ve spodním sále prezentuje velkoformátová díla tuzemských etablovaných autorů, přízemní prostory věnuje začínajícím tvůrcům.

Verifikací plateb v kryptoměnách se galerie snaží stát článkem v přemostění trhu se současným uměním na open market – a to s možnostmi zakoupit jak dílo v jeho hmotné, tak v digitalizované podobě. Julius Reichel (*1981) je absolventem pražské UMPRUM v ateliéru Jiřího Davida.

Tomáš Rovný