INZERCE

V Opavském OSTROJi působí kvůli nedostatku kvalifikovaných sil svářeči z Indie Foto: OSTROJ

V České republice nejsou kvalifikovaní svářeči. OSTROJ zaměstnal síly z Ukrajiny a Indie. Nábor trvá i přes rok

Zruční svářeči nebo zámečníci v opavském regionu dlouhodobě chybí. Proto opavský OSTROJ rozšířil náborové aktivity mimo Evropskou unii. V současné době zaměstnává i pracovníky z Indie nebo z Ukrajiny. V roce 2022 OSTROJ přijal celkem 100 nových pracovníků. Požadované kapacity však nenaplnil a v náborech pokračuje i letos. Přední strojírenská firma z Opavy má volná místa pro víc než dvacet lidí. Doba od výběru kandidáta až po jeho příjezd do České republiky přitom trvá zpravidla 12 až 14 měsíců.

Nezaměstnanost se v okrese Opava pohybuje dlouhodobě na úrovni cca 3,2 procenta (dle Českého statistického úřadu), silné ročníky odcházejí do důchodu a na trh práce vstupují ty slabší. Firmy jsou proto nuceny využívat veškeré dostupné zdroje k obsazení volných pozic.

„Hledáme sami i prostřednictvím personálních agentur, pravidelně investujeme do náborových kampaní, aktivně působíme na poli sociálních sítí. Za náborové příspěvky a příspěvky za doporučení jsme v roce 2022 vyplatili více než tři čtvrtě milionu korun, naše náborářky byly v uplynulém roce v kontaktu se 738 kandidáty. A přesto to nestačí,“ říká ředitel personalistiky společnosti OSTROJ Ladislav Botur.

Akciovka OSTROJ patří k významným strojírenským firmám v České republice. Na trhu působí od roku 1948. Je ryze českou akciovou společností, její sídlo a výrobní závod se nachází v Opavě.

Společnost zaměstnává zhruba 800 pracovníků především z regionu Opavska a dosahuje tržeb na úrovni cca 1,6 miliardy korun (rok 2022).

Do výrobkového portfolia šesti divizí patří široká paleta výrobků od opracovaných lakovaných svařenců, přes hydraulické válce, hřídele, tiskařské válce, komplexní nástrojářská řešení, přesné obráběné dílce až po ocelové zápustkové výkovky a komponenty důlních strojů pro hlubinnou těžbu uhlí a rud. Součástí výrobních aktivit je i galvanické zinkování a chromování.

Tři procenta cizinců

Vzhledem k tomu, že kvalitních svářečů nebo zámečníků je na českém trhu práce dlouhodobý nedostatek, OSTROJ stále častěji obrací své náborové aktivity i do zahraničí. V lednu se řady zaměstnanců opavské firmy rozšířily o zaměstnance z Indie nebo Ukrajiny, což však klade zcela nové nároky na celou firmu. V OSTROJi pracují přibližně 3 procenta cizinců, nejvíce jich je ze Slovenska a z Polska.

„Nábor v Indii byl pro nás všechny novou zkušeností. Za pomocí partnerské agentury jsme zorganizovali praktické zkoušky. Ty se skládaly z teoretické části a v rámci praktické části prováděli kandidáti z Indie sváry dle předem námi definovaných parametrů. Kontrolovali jsme jak nastavení svařovacích parametrů, tak průběh svařování, a hlavně výsledné sváry. To vše prostřednictvím elektronické komunikace, kterou moderní technologie umožňují a za dohledu svářečského inženýra a svářečského technologa,“ uvádí Ladislav Botur.

Doba od výběru kandidáta až po jeho příjezd do České republiky trvá zpravidla 12 až 14 měsíců. Foto: OSTROJ

Ověřením kvalifikace indických svářečů však v OSTROJi teprve začal dlouhý a náročný proces vyřizování tzv. zaměstnanecké karty, na základě které mohou cizinci v České republice pracovat.

Kromě toho, že je celý proces velmi komplikovaný, je rovněž velmi zdlouhavý. Doba od výběru kandidáta až po jeho příjezd do České republiky trvá zpravidla 12 až 14 měsíců. To také znamená, že i plánování náborových aktivit musí probíhat s patřičným předstihem.

Složité zaměstnávání cizinců v Česku dokreslují také kulturní odlišnosti a zvyklosti nebo komunikace. Podle zákona musí být cizinci prokazatelně seznámeni s pracovními podmínkami v jazyce, kterému rozumí. Veškerá vstupní a odborná školení probíhají tedy za účasti certifikovaného překladatele. Mezi pracovníky v OSTROJi jsou pak často využívány mobilní aplikace pro překlady a tlumočení.

„Na druhou stranu jsme velmi příjemně překvapeni, jak rychle se pracovníci z Indie nebo Ukrajiny zapracovali a jak rychle pochopili své pracovní povinnosti. Příjemným zjištěním pro nás byla i jejich otevřená a přátelská povaha, takže na pracovištích nebylo nutné řešit žádné komplikace nebo nedorozumění. Umím si tedy představit, že v náborech v zahraničí budeme pokračovat i v budoucnu,“ pochvaluje si spolupráci vedoucí výroby strojírny opavského OSTROJe Miroslav Zajíc.

(rov)