První modul laserového systému, obohacující uran, vyvinutý společností Silex Systems Ltd. pro nasazení v komerčním pilotním demonstračním zařízení společnosti Global Laser Enrichment (GLE) úspěšně dokončil osmiměsíční testování v Austrálii. Modul bude nyní odeslán do USA k instalaci v zařízení společnosti GLE. Informoval o tom odborný portál World Nuclear News.

Modul byl navržen, vyroben a testován podle specifikací společnosti GLE ve vývojovém středisku laserových technologií společnosti Silex v Lucas Heights v Austrálii. Součástí přísného programu testování v provozních podmínkách podobných těm v továrně byla i nezávislá kontrola modulu laserového systému na místě, kterou provedl specializovaný americký dodavatel inženýrských prací a která podle společnosti Silex vyústila v kladné hodnocení.

Testování se zaměřilo zejména na spolehlivost systému. Společnost GLE je výhradním celosvětovým držitelem licence na laserovou technologii SILEX pro obohacování uranu.

„Jedná se o zásadní milník pro technologii obohacování uranu SILEX, který dokazuje schopnost našich laserových systémů spolehlivě fungovat v komerčním měřítku po delší dobu,“ uvedl výkonný ředitel a generální ředitel společnosti Silex Michael Goldsworthy.

Generální ředitel společnosti GLE Stephen Long doplnil: „Jsme potěšeni výkonem a schopnostmi laserového systému dosaženými společností Silex a těšíme se, až obdržíme první modul do naší testovací smyčky, kde bude integrován s technologií GLE, aby se prokázala separační výkonnost ve velkém měřítku. Oceňujeme úsilí talentovaného týmu laserových inženýrů společnosti Silex, který navrhl, vyvinul a dodal tuto jedinečnou, špičkovou laserovou technologii, neboť společnost GLE usiluje o komerční využití laserového obohacování uranu ve Spojených státech a o rozšíření dodávek domácího jaderného paliva v USA.“

Mohlo by vás zajímat

Modul zkušební smyčky je nyní vyřazován z provozu a balen pro přepravu do zařízení zkušební smyčky společnosti GLE ve Wilmingtonu v Severní Karolíně, kde by měl být instalován do konce tohoto roku. V současné době probíhá výstavba dalších identických modulů laserového systému potřebných pro komerční pilotní demonstrační projekt, přičemž všechny moduly mají být do Wilmingtonu odeslány do konce roku 2023.

Společnost GLE uvedla, že plánuje dokončit komerční pilotní demonstrační projekt co nejdříve, poté posoudí časový plán komercializace, a dodala, že komerční provoz by mohl být zahájen „již v roce 2027″ v závislosti na poptávce na trhu a dalších faktorech. Akcionáři společnosti GLE, společnosti Silex a Cameco, posuzují časový harmonogram navrhovaného zařízení na laserové obohacování uranu v Paducah (PLEF), které bude na základě dohody z roku 2016 nasazeno na výrobu hexafluoridu uranu přírodní kvality (UF6) z obohaceného materiálu ze zásob vyčerpaného uranového odpadu amerického ministerstva energetiky.

Kromě výroby přírodního fluoridu uranového (UF6) zpracováním zbytků předpokládá společnost GLE také další rozvoj projektu za účelem využití technologie k výrobě nízkoobohaceného uranu a takzvaného LEU+ z přírodního UF6 pro dodávku paliva pro stávající reaktory; a k výrobě vysoce obohaceného nízkoobohaceného uranu – neboli HALEU – pro pokročilé malé modulární reaktory příští generace.

(nik)