INZERCE

Solární panel. Foto: Pixabay

V americké Ithace si odhlasovali dekarbonizaci všech budov. Řešit se bude všechno. Od vytápění až po spotřebiče

Zastupitelstvo města Ithaca ve státě New York rozhodlo, že se Ithaca stane prvním městem ve Spojených státech amerických, které klimaticky zneutrální své budovy. Mělo by se tak stát za asistence privátní společnosti BlocPower. Novou elektrifikaci a dekarbonizaci svých budov si zastupitelé odhlasovali pozdě ve středu večer. Jedná se o první iniciativu takového rozsahu a svého druhu v zemi za Atlantským oceánem. Napsal o tom list Washington Post.

„Postupujeme velmi agresivně,“ řekl Washington Post ředitel pro udržitelnost města Ithaca Luis Aguirre-Torres.

„Jsem velmi nadšený, ale zároveň je před námi spousta práce,“ podotkl.

Město s přibližně 30 000 obyvateli se skládá z přibližně 6 000 domů a budov. Dekarbonizace by zahrnovala řešení všeho: od způsobu vytápění budov až po spotřebiče, které se v nich používají, s cílem odklonit se od spotřeby fosilních paliv, jako je ropa a zemní plyn.

„Je to projekt pro celé město, nejen pro městské budovy,“ řekl Aguirre-Torres.

Budovy se na emisích skleníkových plynů ve Spojených státech podílejí téměř 40 procenty. Předpokládá se, že iniciativa města Ithaca sníží celkovou uhlíkovou stopu města přibližně o tuto hodnotu – a ušetří přibližně 160 000 tun oxidu uhličitého. To odpovídá emisím z přibližně 35 000 automobilů, které jezdí po dobu jednoho roku.

„Neexistuje jediný den, kdy bych si nedělal starosti o to, co změna klimatu znamená pro naše děti,“ řekl Washington Post zakladatel brooklynské společnosti BlocPower, která se zaměřuje na „ekologizaci“ stárnoucích budov, Donnel Baird.

Ithaca si pro řízení své iniciativy vybrala právě tuto společnost. Baird doplnil, že hlasování je zásadním milníkem.

„Nejtěžší bylo najít město, které bude mít odvahu se k tomuto závazku zavázat. Pro mě je nejtěžší část hotová,“ uvedl dále Baird.

Zastupitelé Ithaky hlasovali pro návrh, který je součástí širšího programu Green New Deal, jenž město schválilo v roce 2019, jednomyslně. Opatření vyzývá městskou správu, aby do roku 2025 pokryla veškerou svou potřebu elektrické energie z obnovitelných zdrojů a také snížila emise z automobilů na polovinu. Nejambicióznější je však cíl stát se do konce desetiletí uhlíkově zcela neutrálním městem.

Ředitel pro udržitelnost města Luis Aguirre-Torres řekl, že město ztratilo spoustu času kvůli pandemii koronaviru, která fakticky zkrátila časový plán z 10 na 8 let.

„Musel jsem přijít s velmi agresivní strategií,“ vysvětlil.

Úsilí o dekarbonizaci se oficiálně nazývá Program modernizace účinnosti a elektrifikace tepelné zátěže. Zlepšení v budovách mohou sahat od výměny sporáků na zemní plyn a propan za elektrické indukční varné desky až po instalaci solárních panelů.

Profesor Cornellovy univerzity, která sídlí v Ithace a s městem projekt konzultuje, Timur Dogan pro Washington Post uvedl, že výzkumníci pracují na modelování, které jim pomůže zjistit, které budovy je třeba řešit nejdříve. Program se však bude v zásadě rozvíjet ve dvou fázích – první se bude týkat 1 600 budov a poté dalších 4 400.

Podle Luise Aguirre-Torrese je cílem dosáhnout úplné dekarbonizace budov do roku 2030 a první fázi dokončit v příštích třech letech. Jako důkaz položil na stůl práci společnosti BlocPower v Brooklynu, kde podle něj společnost za necelé dva roky modernizovala více než 1 000 bytů.

„Zkušenosti, už tu jsou“ řekl Baird.

Profesor Dogan doplnil, že časový plán je sice hodně „ambiciózní“, ale technicky proveditelný.

„Technologie, o jejichž zavedení zde mluvíme, jsou již hotové a snadno dostupné,“ řekl. „Je to otázka politické vůle a finančních prostředků, aby se to uskutečnilo,“ dodal Dogan.

Město Ithaca, jehož celkový rozpočet činí jen asi 80 milionů dolarů, se při financování snahy o dekarbonizaci budov tedy obrací na soukromý sektor. Podle Aguirre-Torrese je záměrem financovat program pomocí soukromého kapitálu a poté pomoci snížit kapitálové náklady prostřednictvím státních a federálních pobídek a také slev pro výrobce.

Město by také zřídilo fond, který by za přispění filantropických darů pomohl dále snížit náklady na program, zejména pro domácnosti s nízkými příjmy.

„Bylo by to ekvivalentní nulovému úroku,“ řekl Aguirre-Torrese a podotkl, že město už získalo 100 milionů dolarů, které potřebuje na první fázi. Pokud se to podaří, začne pak hledat dalších 450 milionů dolarů potřebných na pokrytí předpokládaných nákladů fáze druhé.

„Nedívám se na to jako na ekologickou záležitost. Je to ekonomický problém, který lze vyřešit pomocí kreativních schémat financování,“ řekl Aguirre-Torres.

Ithaca není zdaleka jediným místem, které se zasazuje o plány na zmírnění dopadů změny klimatu a přizpůsobení se této změně.

Floridské Miami, které čelí rostoucím teplotám, vytvořilo post pro experta na energie. V New Yorku pak zřídili úřad, který se zabývá odolností vůči klimatickým změnám. V severozápadní Kanadě vyhlásil tamní národ Vuntut Gwitchin stav klimatické nouze a rovněž usiluje o nulovou spotřebu do roku 2030.

Kromě budov v Ithace jsou podle Luise Aguirre-Torrese dalšími významnými zdroji emisí doprava a energetická síť. Plány Aguirre-Torrese jsou neméně ambiciózní – od záměru zdvojnásobit počet solárních panelů na střechách až po vytvoření programu, který by dostal ojetá elektrická vozidla do rukou lidí s nízkými příjmy.

„Věřím, že to všechno je možné. Můžeme být replikovatelným modelem pro mnoho míst,“ dodal Luis Aguirre-Torres pro Washington Post.

Jan Hrbáček