INZERCE

Jeden z největších ropovodů na světě musí na základě rozhodnutí ruského soudu pozastavit na 30 dní činnost. Ilustrační foto: Pixabay

Už to začíná! Ruský soud nařídil pozastavit činnost strategického ropovodu

Celosvětové obavy o dodávky ropy nabírají stále jasnější obrysy. Jeden z největších ropovodů na světě musí na základě rozhodnutí ruského soudu pozastavit činnost. Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC) přivádí ropu z Kazachstánu na ruské pobřeží Černého moře a přepravuje přibližně jedno procento světové ropy. Rozhodnutí soud odůvodnil možností poškození životního prostředí.

Místopředsedkyně ruské vlády Viktorie Abramčenkovová nařídila regulačním orgánům, včetně úřadu pro technický dohled Rostěchnadzor, provést kontrolu zařízení v ruské části. Inspekce údajně zjistila nesrovnalosti v dokumentech týkajících se plánů řešení úniků ropy.

Konsorcium vlastnící ropovod uvedlo, že se musí rozhodnutím řídit, ale hodlá se proti němu odvolat.

Kazachstán jako strategický bod

Mezi Ruskem a Kazachstánem dochází v poslední době k neshodám kvůli válce na Ukrajině. Kazachstán nedávno nabídl EU, že bude do Evropy dodávat více ropy a plynu a neuznal nezávislost separatistických republik na východě Ukrajiny.

CPC je jediným ropovodem pro vývoz ropy na ruském území, který není plně vlastněn ruskou firmou Transněfť. Jeho délka je přes 1500 km.

Prostřednictvím ropovodu CPC se loni vyvezlo 54 milionů tun kazašské lehké kyselé ropy CPC Blend. Manipulační kapacita ropovodu je 67 milionů tun ročně. Přes terminál v ruském přístavu Novorossijsk proudí 80 procent ropy vyvážené z Kazachstánu.

Varovné signály

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1, který přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Gazprom opatření zdůvodňuje zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy.

Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce.

V loňském roce Evropská unie z Ruska dovezla 155 miliard krychlových metrů zemního plynu. Ruský plyn se tak podílel zhruba 45 procenty na celkovém dovozu plynu do EU a zhruba 40 procenty na celkové spotřebě plynu v EU.

Spojené státy uvalily na ruskou ropu sankce, ale uvedly, že toky z Kazachstánu přes Rusko mohou dále fungovat bez přerušení.

(bar, čtk)