Německý ministr hospodářství Robert Habeck i kancléř Olaf Scholz v minulých měsících jednali s Katarem o dohodě o dodávkách plynu. V mezičase se zdálo, že se dohodu uzavřít nepodaří. Nyní ale německé ministerstvo energetiky oznámilo, že dohoda byla přece jen uzavřena.
Podle katarského ministra energetiky Saada Šarídy al-Káabího podepsal energetický gigant Qatar Energy dohodu o dodávkách zkapalněného zemního plynu do Německa. Plyn bude prodán americké společnosti Conoco Phillips, která jej dodá do Brunsbüttelu, uvedl ministr v úterý při slavnostním podpisu smlouvy v katarském hlavním městě Dauhá. Dodávky by měly začít v roce 2026 a trvat nejméně 15 let. Ročně má být dodáno až 2 miliony tun.
Německý ministr hospodářství Robert Habeck k tomu na tiskové konferenci: „Nemohu k tomu říci mnoho konkrétního, protože je úkolem zúčastněných společností, aby tyto smlouvy uzavřely a pak až k tomu něco řekly.“
Úkolem společností je podle něj nakupovat plyn pro spotřebitele na světovém trhu co nejlevněji.
Společnost Qatar Energy rovněž jedná s německými společnostmi o dalších dodávkách plynu, dodal Al-Kaabi.
„Máme dobré vztahy s německými společnostmi a německou vládou,“ řekl.
Dále řekl, že v tom vidí „závazek vůči německému národu“.
Plyn pro novou dohodu pochází ze dvou katarských plynových polí North Field East a North Field South, která se nacházejí u pobřeží Perského zálivu.
Kancléř Olaf Scholz (SPD) ještě minulý týden prohlásil, že nákup zkapalněného zemního plynu (LNG) v Kataru není vyloučen.
„Německé společnosti vedou velmi konkrétní jednání, o kterých bych vám mohl říci více, než řeknu,“ řekl Scholz v rozhovoru pro týdeník Focus.
Německo se snaží nahradit výpadky dodávek plynu z Ruska mimo jiné dodávkami LNG, pro které se staví několik terminálů v Severním a Baltském moři.
Katar podepsal nedávno dlouhodobou dohodu o dodávkách plynu s Čínou. Výrobce Qatar Energy chce čínské společnosti Sinopec během 27 let dodat celkem 108 milionů tun zkapalněného zemního plynu. Jedná se o nejdelší smlouvu o dodávkách plynu v historii odvětví zkapalněného zemního plynu, vysvětlil ministr Al-Kaabi.
První německé terminály LNG se chystají zahájit provoz. Zásobníky plynu jsou v současné době téměř plné. Zkapalněný zemní plyn však má být dalším příspěvkem, spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení) hovoří o „ústředním stavebním kameni pro zajištění dodávek energie v nadcházející zimě“.
Německo a další evropské země zatím odebírají LNG, který se dováží přes Nizozemsko, Belgii nebo Francii, především z USA. Během své jarní cesty se Habeck pokusil navázat dodavatelské vztahy s Katarem. Emirát údajně chce dlouhodobé smlouvy. Dalšími významnými zeměmi pro vývoz LNG jsou Austrálie, Malajsie a Nigérie.
O dodávky LNG z Kataru usiluje také Česká republika, minulý měsíc o nich jednal český premiér Petr Fiala s katarským emírem Tamimem bin Hamadem Sáním.
(nik)