INZERCE

Justice, spravedlnost. Ilustrační snímek. Foto: Unsplash

Už pár dní lze podávat hromadné žaloby. Spravedlnost zřídila informační web

Od 1. července 2024 mají spotřebitelé novou možnost, jak řešit svůj problém, a to pomocí hromadné žaloby. Může se totiž stát, že spotřebitelů, kteří mají obdobný problém u stejného podnikatele, je více. Na tom stojí princip hromadných žalob, kdy lze v jednom soudním řízení řešit spory, které se týkají více osob. Ministerstvo spravedlnosti kvůli tomuto novému institutu spustilo nový informační web, na kterém se široká veřejnost může dozvědět o novém procesním nástroji bližší podrobnosti.

Už čtyři dny platí zákon o hromadném občanském řízení soudním, který umožňuje podávání tzv. hromadných žalob. V souvislosti s tím ministerstvo spravedlnosti spustilo nový informační web, na kterém se široká veřejnost může dozvědět o tomto novém procesním nástroji bližší podrobnosti.

Co je hromadná žaloba? Může nastat situace, že budete mít problém s podnikatelem a přijdete např. o peníze za nedodané zboží. Máte několik možností: Za prvé, pokusit se situaci vyřešit s podnikatelem sami. Pokud se nedaří s podnikatelem vyřešit problém, lze vyzkoušet mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. A za třetí existuje možnost obrátit se na soud.

Pokud se ale spotřebitel dostane do třetího bodu, zvažuje, zda mu za to vynaložené finance, čas a úsilí bude stát, především pokud se jedná o nižší částku, o kterou přišel.

Může se totiž stát, že spotřebitelů, kteří mají obdobný problém u stejného podnikatele, je více. Na tom stojí princip hromadných žalob, kdy lze v jednom soudním řízení řešit spory, které se týkají více osob. Hromadné soudní řízení by tak mělo poškozeným spotřebitelům nabídnout efektivnější a levnější alternativu, která umožní projednání všech vzniklých nároků proti jednomu podnikateli v jediném soudním řízení.

Základním předpokladem zahájení hromadného řízení je tedy skupina poškozených se srovnatelným problémem u jednoho podnikatele (např. sériově vyráběná věc vykazuje stejné vady, jeden subjekt naúčtoval více osobám poplatek za tutéž službu, kterou následně odmítl poskytnout, a odmítá zaplacené peníze vrátit zpět apod.).

„Cílem návrhu bylo transponovat do právního řádu České republiky směrnici EU o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů a zavést nástroj, který poskytne spotřebitelům efektivní, rychlou a účinnou soudní ochranu. Odpovědi na nejčastější otázky, např. k čemu hromadné žaloby slouží a jak je možné se do řízení zapojit, najdou zájemci na novém informačním webu, který ministerstvo připravilo,“ uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Zákon o hromadném občanském řízení soudním, byl v červnu spolu s doprovodnou novelou souvisejících předpisů uveřejněn ve Sbírce zákonů, a s účinností od 1. července 2024 tak lze k Městskému soudu v Praze podávat první hromadné žaloby.

Přehledné základní informace k zákonu o hromadném občanském řízení soudním si lze přečíst ZDE.

V této souvislosti ministerstvo spravedlnosti spustilo nový informační web, na kterém se široká veřejnost může dozvědět například odpovědi na následující otázky: k čemu hromadné žaloby slouží, v jakých případech jsou přípustné, jaké důsledky jsou spojeny s tím, když se někdo rozhodne přihlásit svůj nárok do hromadného řízení, jak je možné se do hromadného řízení zapojit, včetně jednotlivých formulářů ke stažení.

Související novelou občanského soudního řádu byly uzákoněny také žaloby na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů.

Hromadné žaloby i žaloby na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů mohou u českých soudů podávat pouze předem prověřené neziskové subjekty pocházející z České republiky nebo jiných států Evropské unie, a to za podmínky, že jsou zapsány na některém z následujících seznamů: český seznam oprávněných subjektů vedený ministerstvem průmyslu a obchodu (dostupný zde; žádosti o zápis na tento český seznam lze s ohledem na účinnost novely podávat u ministerstva od 1. července 2024); evropský seznam oprávněných subjektů vedený Evropskou komisí (dostupný zde).

Ministerstvo spravedlnosti zřídilo také zvláštní stránku obsahující seznam všech certifikovaných hromadných řízení, ve kterém je možné zjistit, že bylo v konkrétní věci připuštěno hromadné řízení, včetně informací o tom, do kdy je možné se do tohoto řízení zapojit a jaký je jeho průběh. Uvedený seznam bude průběžně doplňován na adrese https://hromadnerizeni.justice.cz/.

Tento seznam obsahuje také přehled zahájených řízení na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů podle občanského soudního řádu.

(nik)