Státem vlastněná společnost ČEPRO dokončila převzetí sítě čerpacích stanic RoBiN OIL. Transakci v prosinci posvětil Úřad na ochranu hospodářské soutěže, v pondělí 29. ledna bylo ČEPRO zapsáno jako nový vlastník RoBiN Oilu v obchodním rejstříku. Prodávajícím byl podnikatel Jiří Zoubek, který síť 75 čerpacích stanic vybudoval od nuly během posledních tří desetiletí.
ČEPRO, které o transakci informovalo v tiskové zprávě, vlastní síť pump EuroOil, do níž se začlení nově získané provozovny. Jeho síť se rozroste na 285 čerpacích stanic a upevní si tím svoji pozici třetího největšího hráče na trhu. Na českém trhu s pohonnými hmotami tak vznikne svérázná situace. Největší řetězec čerpacích stanic Orlen/Benzina kontroluje polský stát, dvojku na trhu MOL ovládá maďarský stát a trojku na trhu vlastní český stát prostřednictvím ministerstva financí.
Jak dále ČEPRO uvedlo, síť EuroOil zaznamenala za posledních pět let dynamický růst. Její výnosy jsou čtyřikrát větší a prodává třikrát více litrů pohonných hmot. „Pro další růst a rozvoj služeb v příštích letech se nabídka nákupu konkurenční sítě jeví jako další cesta pro zvyšování přidané hodnoty. Nákup RoBiN OIL znamená pro ČEPRO přímý ekonomický efekt i tržní podíl, který má specifickou hodnotu,“ zdůvodňuje transakci generální ředitel Čepra Jan Duspěva.
RoBiN OIL je dlouhodobým odběratelem pohonných hmot od Čepra v rozsahu okolo 150 milionů litrů ročně. V případě, že by kupujícím byla některá z konkurenčních společností, by tak ČEPRO mohlo přijít o příslušnou obchodní marži z velkoobchodního prodeje. Umístění obou sítí má jen minimální překrytí, trumfem RoBin Oilu jsou atraktivní lokality u dálnic a silnic I. třídy a také solidní nabídka gastro služeb, která dosud na provozovnách EuroOilu chyběla.
Mohlo by vás zajímat
Podle posledních známých výsledků z roku 2022 vykázal RoBiN OIL tržby ve výši 5,37 miliardy korun a čistý zisk téměř 84 milionů korun. V předchozích letech zisk překonával 100 milionů korun ročně. Prodej pohonných hmot předloni dosáhl 156 milionů litrů. Vlastní kapitál dosáhl 2,3 miliardy korun a tvořily jej hlavně nevyplacené zisky z předchozích let. Výši kupní ceny účastníci transakce nezveřejnili.
ČEPRO provozuje síť 1200 kilometrů produktovodů, k dispozici má 650 skladovacích nádrží na pohonné hmoty o celkové kapacitě 1,76 milionu m³. Společnost je dlouhodobě zisková, hospodářský výsledek před zdaněním se v posledních letech pohybuje mezi 1 a 2 miliardami korun. Za posledních deset let ČEPRO vyplatilo svému vlastníkovi – ministerstvu financí – přes 8 miliard korun na dividendách.
(rov)