INZERCE

Emise z uhelné elektrárny. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Uvědomělé firmy i lidé nakupují zelenou elektřinu. Na ostatní zbývá hlavně fosilní a jaderná energie

Velcí i menší dodavatelé oslovují zákazníky s nabídkou stoprocentně zelené elektřiny. Zájem o ni mají hlavně podniky, ať už z přesvědčení nebo kvůli úsilí vylepšit si ESG skóre. Má to ale jeden háček. O to méně elektřiny z obnovitelných zdrojů zbývá pro ostatní odběratele. Ti ve výsledku odebírají hlavně směs elektřiny z fosilních a jaderných zdrojů.

Říká se tomu zbytkový energetický mix a jeho „oficiální“ složení na svém webu uvádí správce energetického trhu OTE. Loni jej z 47,5 procenta tvořila elektřina z uhelných elektráren, dalších 41 procent pocházelo z jaderných elektráren. Obnovitelné zdroje tvořily jen 5,5 procenta ve zbytkovém mixu, přičemž podíl energie z vodních, solárních a větrných elektráren byl minimální.

Jak dále uvádí, podíl vybraného zdroje energie v tomto mixu může dodavatel elektřiny na vyúčtování zákazníkovi navýšit pouze v případě, když může danou dodávku elektřiny podložit uplatněnými zárukami původu nakoupené elektřiny.

Podíl zdrojů na pokrytí spotřeby elektřiny v ČR

typ výrobního zdrojezbytkový podíl (%)celkový podíl na výrobě (%)
uhlí47,50 44,10
zemní plyn5,865,13
jádro40,9537,22
fotovoltaika1,472,90
větrná energie0,010,80
vodní energie0,632,64
biomasa a bioplyn3,346,70
Dopočet do 100 % tvoří ostatní zdroje (komunální odpad, topné oleje apod.) Zdroj: OTE (zbytkový podíl), propočet ED podle dat ERÚ (celkový podíl)

Kdo nechce platit za elektřinu z fosilních zdrojů, může si u některých dodavatelů objednat čistou zelenou energii. Dlouhodobě ji nabízí třeba Pražská energetika (PRE). V současné době elektřinou z obnovitelných zdrojů zásobuje zhruba 30 tisíc odběrných míst, z toho 27 tisíc domácností a 3 tisíce živnostníků a malých podniků. „Zelené elektřiny nakupujeme vždy takové množství, které bezpečně pokrývá spotřebu našich zákazníků. Ti tak platí vždy výhradně za stoprocentní zelenou elektřinu. Kladné saldo bilance je certifikováno,“ doplnil mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Zájem o tuto energii roste, i když je o něco dražší než běžná dodávka elektřiny. V příštím roce dosáhne objem dodané zelené elektřiny pro zákazníky Pražské energetiky z segmentu velkých odběratelů více než 500 gigawatthodin. Domácnosti, živnostníci a malé podniky pak ročně odeberou okolo 71 gigawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů.

ČEZ letos prodá až 4 TWh ekologické elektřiny

Také ČEZ pozoruje rostoucí zájem firem o ekologickou elektřinu pocházející z obnovitelných zdrojů. Celkové letošní dodávky ekologicky certifikované elektřiny (včetně elektřiny čistě z jaderných zdrojů) by se tak mohly přiblížit 4 terawatthodinám a meziročně stoupnout téměř na dvojnásobek. Jedná se o dodávky určené pro větší zákazníky, které zajišťuje dceřiná společnost ČEZ ESCO.

Poptávka po bezemisní elektřině stoupá ze strany firem, které musejí snižování klimatické stopy prokazovat v rámci svých dodavatelských řetězců. Zelenou elektřinu od firmy ČEZ ESCO odebírá třeba mobilní operátor T-Mobile, který každý rok odebere 100 GWh zelené elektřiny. Podle smlouvy podepsané letos v létě bude ČEZ ESCO bude zásobovat energií tři tisíce jeho odběrných míst, a to v období let 2024 až 2026.

Právě zájem větších odběratelů je jedním z důvodů, proč Skupina ČEZ přijala ambiciózní cíle v oblasti výroby elektřiny. Koncernová strategie počítá s instalací dalších 6000 MW výkonu v obnovitelných zdrojích do roku 2030. Většinu budou tvořit fotovoltaické elektrárny, ČEZ má zájem stavět ve velkém i ty větrné.

Někteří menší dodavatelé, jmenovitě Nano Green Energy, Solar Global Energy či EFG Green Energy, nabízejí zákazníkům výhradně elektřinu z obnovitelných zdrojů.

David Tramba