S obviněním, že Gazprom zneužívá své dominantní postavení ve střední a východní Evropě, přišla komise v dubnu 2015. Ústupky, které teď ruský gigant navrhuje k ukončení sporu je spokojená. Podle jejího dnešního vyjádření řeší všechny klíčové oblasti, které regulátoři kritizovali.
Odvrátit pokutu až 10% z ročního celosvětového obratu se snaží ruský Gazprom tím, že vyjde evropským regulátorům vstříc. Podle Komise totiž v osmi zemích regionu, včetně České republiky, firma znemožňuje konkurenci na trhu se zemním plynem.
Podle zprávy, kterou komise dnes vydala, se Gazprom zavazuje, že smluvní překážky, které brání volnému pohyby plynu po střední a východní Evropě, odstraní. Přislíbil i to, že tvorbu cen přizpůsobí tržním mechanismům.
„Jsme přesvědčeni, že návrhy Gazpromu umožní nijak neomezené dodávky plynu po střední a východní Evropě za tržní ceny. Jeho návrhy odstraňují naše obavy týkající se hospodářské soutěže a nabízejí řešení podle pravidel EU,“ uvádí ve zprávě komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. Dodává ale, že než se s přísliby definitivně spokojí, chtěla by slyšet názory dalších zainteresovaných stran, které tímto vyzývá ke zhodnocení návrhu.
Mohlo by vás zajímat
A jak by mohla z případu profitovat Česká republika? Komise se hlavně obává toho, že Gazprom izoloval český trh s plynem právě tím, že brání jeho volnému pohybu přes hranice a zůstává tak hlavním dodavatelem tuzemských zákazníků. Větší konkurence by po zavedení změn mohla v Česku stejně jako v dalších zemích znamenat lepší výběr dodavatele i podmínky při dodávkách plynu. Podrobnější stanovisko vydala komise tady.
Gazprom je největší ruská společnost a největší vývozce zemního plynu na světě. Díky plynovodům má taky monopol na její distribuci pro řadu regionů.
-Vanda Kofroňová-