Balík peněz z Fondu pro spravedlivou transformaci zahrnuje 7,5 miliardy eur z víceletého finančního rámce na období 2021–2027 a dalších 10 miliard z nástroje EU pro obnovu. Pro tři české kraje je určeno asi 43 miliard korun. Získat je mohou na projekty zaměřující se na ekonomickou diverzifikaci, přeměnu či vytváření pracovních míst, nebo projekty přispívající k přechodu k udržitelnému, klimaticky neutrálnímu a oběhovému hospodářství.
Peníze mohou čerpat jen ty státy, které se zavážou k dosažení klimatické neutrality do roku 2050. V opačném případě mohou získat pouze polovinu alokovaných finančních prostředků. Pro Českou republiku je prozatím vyčleněno asi 42,7 miliardy korun. Nařízení vstoupí v platnost poté, co aktuální dohodu přijme Rada Evropské unie.
Mechanismus zeleného odměňování
Fond pro spravedlivou transformaci pomůže zemím řešit sociální a ekonomické dopady přechodu na klimatickou neutralitu. Konkrétně z něj bude možné financovat například pomoc při hledání zaměstnání, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace i aktivní začleňování pracovníků a uchazečů o zaměstnání.
Podpora cílí také na mikropodniky, podnikatelské inkubátory, univerzity a veřejné výzkumné instituce, stejně jako na investice do nových energetických technologií, energetické účinnosti a udržitelné místní mobility.
Podíl investic poskytovaných z evropských peněz může představovat padesát až maximálně 85 procent, a to podle míry rozvinutosti jednotlivých regionů.
Pokud do konce roku 2024 dojde ke zvýšení zdrojů fondu, shodli se evropští poslanci na „mechanismu zeleného odměňování“. Tyto dodatečné zdroje by tak v budoucnu mohly být rozděleny mezi členské státy. Země, kterým se podaří snižovat průmyslové emise skleníkových plynů, by měly mít nárok na vyšší příspěvek.
Nejvíce zasažené lokality
Peníze musí směřovat pouze do lokalit nejvíce zasažených dopady souvisejícími s přechodem na klimaticky šetrnější fungování. V České republice jde zejména o regiony, kde dochází k útlumu těžby uhlí, tedy Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.
Ke konkrétním projektům, na které mohou regiony finance získat, tak patří například investice do zavádění technologií, systémů a infrastruktury pro cenově dostupnou čistou energii nebo investice do inteligentní a udržitelné místní mobility.
Z dotací jsou naopak vyloučeny všechny projekty na spalování odpadu, výstavbu či demontáž jaderných elektráren, činnosti související s tabákovými výrobky a investice do fosilních paliv.
Operační program spravedlivá transformace je samostatným operačním programem, a funguje tak paralelně vedle jiných finančních nástrojů.
Žádosti o podporu bude možné podávat elektronicky prostřednictvím společného systému pro všechny EU fondy. V některých případech však budou žadatelé podávat žádost i u jiných subjektů, jako jsou například krajské úřady či úřady práce. Gestorem operačního programu je ministerstvo životního prostředí.
Tomáš Rovný