Úsporná vláda přijme na 12 tisíc nových státních zaměstnanců

Podle České televize chce vláda přijmout v příštím roce více než 12 tisíc nových státních zaměstnanců. Prý to vyplývá z návrhu státního rozpočtu na příští rok.

Česká televize včera přinesla zprávu o tom, že vláda vytvoří v příštím roce více než 12 tisíc nových pracovních míst ve státním sektoru. Vyplývá to prý z návrhu státního rozpočtu na rok 2016, který má ve středu projednávat vláda. Počet státních zaměstnanců má stoupnout o 3 procenta na zhruba 436 tisíc. V kombinaci s nárůstem platů stávajících státních zaměstnanců také o 3 procenta se tak mají výdaje na státní zaměstnance zvýšit přibližně o 10 miliard korun. Nejvíce nových míst má vzniknout ve školství, kde mají noví zaměsntnaci pomoci zvládnout nástup silných populačních ročníků. Druhý největší nárůst zaměstnanců má zaznamenat ministerstvo vnitra, prý především kvůli imigrační vlně.

Od vlády, která se od svého počátku profiluje jako vláda úsporná, je to poněkud zvláštní krok. Vláda může těžit ze solidního ekonomického růstu a využít jej tak k další konsolidaci veřejných financí. Namísto toho tento neočekávaný dárek rozdá. Vytváří-li vláda pracovní místa v době, kdy se ekonomice nedaří, je jistě smysluplné. To ovšem není tento případ. Utratit navíc 10 miliard korun a současně se o tutéž sumu snažit navýšit příjmy skrze EET je z hlediska fiskální politiky zcela nelogické a nic neřešící opatření. A dost možná, že je to jen další alibi pro to, jak lépe prosazení on-line pokladen zdůvodnit. Na druhé straně nás za rok čekají krajské volby a vládní strany tak ve středu oficiálně zahájí volební kampaň. A z pohledu politické strany není nic efektivnějšího, než k financování volební kampaně využít peníze daňových poplatníků. Ostatně, která strana by se chovala jinak.

-usi-