INZERCE

Bankovky, české koruny. Foto: Státní tiskárna cenin

Úspěšnost vymáhání klesá. K penězům se kvůli potížím partnerů dostávají obtížněji i firmy, které krize minula

Úspěšnost vymáhání nesplácených pohledávek v Česku klesá. Zatímco v roce 2019 se firmám podařilo nakonec přimět odběratele uhradit nesplácenou pohledávku v téměř 52 procentech případů, loni míra úspěšnosti klesla pod 45 procent. Důvodem jsou především ekonomické potíže, do nichž se kvůli hospodářské recesi v důsledku koronavirové pandemie dostává čím dál více podniků.

Situace se navíc bude podle odhadů dál zhoršovat, protože se skutečný stav ekonomiky projevuje na úspěšnosti inkasa pohledávek až se zpožděním. Úspěšnost vymáhání pohledávek dál srazí také očekávaný vývoj v zahraničí či nárůst počtu firemních insolvencí v Česku po ukončení ochranných moratorií.

Zasaženy přitom nejsou jen subjekty, jichž se covidová krize dotkla přímo, ale potíže obchodních partnerů se skrze nesplácené pohledávky přenášejí i na firmy, je krize dosud příliš neovlivnila. „Nejčastěji používané nástroje vymáhání, jako jsou upomínky či výzvy k zaplacení pohledávek, přestávají být účinné. Nejhorší pozici proto mají v tomto ohledu firmy, jež se dosud spoléhaly při vymáhání nesplácených pohledávek samy na sebe,“ popisuje ředitel české pobočky společnosti Atradius Collections, jež se na vymáhání nesplácených pohledávek specializuje, Pavel Vích.

Podle Vícha se navíc bude situace v oblasti nesplácených pohledávek dál zhoršovat, protože se skutečný stav ekonomiky na statistikách úspěšnosti vymáhání projevuje až se zpožděním. „Firmy zpravidla nějakou dobu vyčkávají, než začnou pohledávku po splatnosti samy aktivně vymáhat, nebo ji předají specializované společnosti. Samotný proces vymáhání je rovněž časově náročný. Proto očekávám, že se následky lockdownů a zhoršení platební morálky na nesplácených pohledávkách naplno ukážou až ve druhé polovině letošního roku, nebo začátkem roku 2022.“

Insolvencí bude přibývat

Odhadovanému scénáři nahrává také vývoj v zahraničí. U největších obchodních partnerů České republiky se propad v úspěšnosti vymáhání pohledávek ještě nedostavil. Zatímco v Německu úspěšnost vymáhání pohledávek loni podle dat Atradius Collections stagnovala kolem 59 procent, na Slovensku zaznamenali dokonce nárůst ze 41,5 procenta na více než 50 procent. „Je však jen otázkou času, než se potíže projeví i v těchto zemích. Čeští exportéři by proto měli být nyní mimořádně obezřetní a měli by předem zvážit, jak budou postupovat, až začne míra úspěšnosti vymáhání nesplácených pohledávek klesat i v zemích, kam nejvíce vyvážejí,“ říká Vích.

Odborníci upozorňují také na to, že vymáhání nesplácených pohledávek je vždy důležité řešit včas. Pokud se odběratel dostane do konkurzu je už pozdě, protože věřitelé v takovém případě inkasují v průměru jen 1 až 3 procenta z jistiny pohledávky.

Insolvencí firem přitom bude letos rovněž přibývat. Úvěrová pojišťovna Atradius očekává, že jich za celý rok 2021 bude v Česku o 18 % více než loni. „Řada firem v hospodářských potížích se insolvenci zatím vyhnula díky moratoriím, jež dočasně rozvolnila pravidla pro podávání insolvenčních návrhů. S potupným odezníváním pandemie ale budou ochranná opatření končit,“ popisuje Vích. Firmám, jež čelí nespláceným pohledávkám, proto doporučuje podniknout kroky k získání vlastních peněz z pohledávek po splatnosti co nejdříve. „Pohled na nejméně příznivé roky v historické časové řadě ukazuje, že z loňské 45% úspěšnosti vymáhání nesplácených pohledávek je bohužel prostor pro další pokles až k pouhým 30 procentům,“ uzavírá Vích.

Atradius Collections je globální agentura v oblasti vymáhání obchodních pohledávek.

(hrb)