Spojené státy dnes a v pondělí podnikly řadu úderů na vojenské pozice Húsíů v jemenském hlavním městě Saná a v pobřežních oblastech země, uvedla americká armáda. Jemenské povstalecké hnutí po útocích prohlásilo, že Jemen hodlá pokračovat v sebeobraně, píší tiskové agentury.
„Ve dnech 30. a 31. prosince lodě a letadla amerického námořnictva zaútočily na velitelské a řídicí objekty Húsíů a na zařízení na výrobu a skladování pokročilých konvenčních zbraní, včetně raket a bezpilotních letounů,“ oznámilo velitelství ozbrojených sil USA CENTCOM na sociální síti X.
Podle americké armády tato zařízení byla využívána k útokům na americké válečné lodě a obchodní plavidla v Rudém moři.
„Americká agrese je hrubým narušením a přímou podporou Izraele a jeho genocidních zločinů v Gaze,“ napsal mluvčí Húsíů na síti X.
Mohlo by vás zajímat
„Jemen se s velkými oběťmi dál brání veškerým agresím a neochvějně podporuje Gazu,“ dodal mluvčí.
Íránem podporovaná militantní skupina v Jemenu již více než rok ohrožuje obchodní lodní dopravu v Rudém moři s cílem vytvořit námořní blokádu Izraele.
Touto vodní cestou se dříve ročně přepravilo zboží za jeden bilion dolarů (asi 24 bilionů korun). Hnutí tvrdí, že chce být solidární s Palestinci v již déle než rok trvající válce v Pásmu Gazy.
V pondělí večer Húsíové zaútočili na letiště Ben Guriona v Tel Avivu. Izraelská armáda podle zpravodajského serveru Al-Džazíra uvedla, že útok zachytila ve vzduchu.
Izraelský velvyslanec při OSN Danny Danon varoval Húsíe, že pokud nepřestanou útočit raketami a drony na Izrael, čeká je tvrdá odveta.
Po rozsáhlých izraelských úderech na četné cíle v Jemenu, včetně letiště v Saná, přístavů na západním pobřeží země a dvou elektráren, izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden Húsíům vzkázal, že je to „teprve začátek“.
Při útoku na letiště v hlavním městě se pod izraelskou palbu dostal i šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, který byl v Jemenu na návštěvě.