Spojené státy začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibližně 60 zemí, s nimiž USA podle administrativy prezidenta Donalda Trumpa mají vysoký obchodní deficit. Například na zboží z Evropské unie se vztahuje dvacetiprocentní clo.
Cílem recipročních cel je splnit nebo překročit cla jiných zemí na americké zboží. Vláda tvrdí, že USA příliš dlouho umožňovaly jednostranné obchodní vztahy, což vedlo k obchodním deficitům a nespravedlivým konkurenčním nevýhodám. Trumpův nový přístup má za cíl vyrovnat podmínky. Někteří ekonomočtí analytici se ale obávají, že by mohl vyvolat odvetu a zvýšit globální ekonomickou nestabilitu.
Cla doplňují již existující cla uvalená na začátku tohoto roku na ocel, hliník a klíčový dovoz z Číny, Mexika a Kanady.
V případě Číny je sazba nového cla 34 procent, prezident Trump však v reakci na čínskou odvetu dnešním dnem zavádí další clo ve výši 50 procent. V součtu s předchozími cly, která Trump už na Čínu uvalil dříve, nyní celkový dovozní poplatek na zboží z Číny činí 104 procent.
Mohlo by vás zajímat
Země, na něž se individuální cla nevztahují, platí až na výjimky základní desetiprocentní clo, které Američané zavedli minulý týden.
Trump v úterý připustil, že vyhlášení cel bylo „poněkud výbušné“, zároveň vyloučil odklad jejich zavedení.
Toto opatření považuje za nepostradatelné k posílení ekonomického růstu a zaměstnanosti ve Spojených státech. Obavy, které obchodní politika jeho administrativy vyvolala na světových trzích, označil za krátkodobou potíž.