INZERCE

Americká protitanková střela Javelin. Foto: Pixabay

USA povolily pobaltským státům, aby poslaly zbraně vyrobené v USA na Ukrajinu

Americké ministerstvo zahraničí povolilo Litvě, Lotyšsku a Estonsku, aby poslaly rakety a další zbraně vyrobené v USA na Ukrajinu. Pro agenturu Reuters to uvedly tři zdroje obeznámené s tímto rozhodnutím, protože americký prezident Joe Biden předpověděl, že Rusko bude postupovat na Ukrajinu. Pokud bude Ukrajina napadena Ruskem, Washington poskytne Kyjevu další armádní vybavení, informovala dnes Reuters. Proti dodávkám západních zbraní na Ukrajinu se ostře staví Moskva.

Podle předpisů o kontrole vývozu musí země získat souhlas ministerstva zahraničí před předáním jakýchkoli zbraní, které obdržely ze Spojených států, třetím stranám.

Dohody o převodu třetí stranou umožní Estonsku převést protitankové rakety Javelin na Ukrajinu, zatímco Litvě bude povoleno posílat rakety Stinger, řekl Reuters jeden ze zdrojů.

Mluvčí ministerstva zahraničí potvrdil, že americká vláda schválila převody třetích stran, které umožňují Estonsku, Lotyšsku, Litvě a Británii poskytnout americké vybavení ze svých zásob na Ukrajinu, ale neposkytla žádné podrobnosti o tom, které zbraně budou zaslány.

„Spojené státy a jejich spojenci a partneři stojí při sobě, aby urychlili bezpečnostní pomoc Ukrajině. Jsme v úzkém kontaktu s našimi ukrajinskými partnery a našimi spojenci v NATO a kreativně využíváme všechny dostupné nástroje bezpečnostní spolupráce, abychom pomohli Ukrajině posílit její obranu tváří v tvář rostoucí ruské agresi,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí.

Zprávy o schválených transferech zbraní se objevily ve středu pozdě večer poté, co Biden řekl na tiskové konferenci, že Rusko by draze zaplatilo, kdyby napadlo Ukrajinu.

Ruští představitelé opakovaně popřeli, že by plánovali invazi na Ukrajinu, ale Kreml shromáždil asi 100 000 vojáků poblíž ukrajinských hranic, což je podle Západu příprava na válku, která by zabránila Ukrajině připojit se k západní bezpečnostní alianci NATO.

Situace vyvolala vážné obavy v Litvě, Lotyšsku a Estonsku a i u dalších spojenců NATO, stejně jako mezi americkými zákonodárci. Dvoustranická skupina amerických senátorů tento týden slíbila solidaritu a zbraně při návštěvě Kyjeva.

Jeden ze zdrojů agentury Reuters uvedl, že schválení odráží rostoucí pocit naléhavosti krize po počátečním tahání ze strany ministerstva zahraničí.

Mluvčí ministerstva zahraničí uvedl, že Bidenova administrativa v prosinci schválila 200 milionů dolarů na dodatečnou obrannou bezpečnostní pomoc Ukrajině, spolu s 60 miliardami dolarů ve smrtícím a nesmrtícím vybavení ze stávajících amerických vojenských zásob.

Američtí představitelé také identifikovali další vybavení, které by mohlo být dodáno z přebytečných amerických vojenských zásob.

„Jak prezident Biden řekl prezidentu Putinovi, pokud by Rusko dále napadlo Ukrajinu, poskytneme Ukrajincům další obranný materiál,“ řekl mluvčí.

„Zavázali jsme se k suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny a budeme Ukrajině i nadále poskytovat podporu, kterou potřebuje,“ dodal.

Rusko rozmístilo u svých hranic s Ukrajinou a nově též v Bělorusku desetitisíce vojáků. Kyjev i některé západní země tvrdí, že se Moskva připravuje na možnou invazi na Ukrajinu ve velmi blízké době a že chystá provokace, které by měly podobnou operaci zdůvodnit. Rusko, které v roce 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, ale popírá, že by chystalo útok proti svému sousedovi. Moskva požaduje, aby se NATO zavázalo nepřijmout Ukrajinu za členský stát aliance.

Zda v případě eskalace konfliktu poskytne Ukrajině nějaké zbraně i Česká republika zatím není oficiálně známo.

(rov)