Litva bude potřebovat pět malých jaderných reaktorů, aby měla spolehlivé dodávky elektřiny, řekl ministr energetiky Dainius Kreivys po podpisu dohody se Spojenými státy o výměně informací o vyvíjející se technologii. Americká ministryně energetiky Jennifer M. Granholmová a ministr energetiky Dainius Kreivys proto podepsali ve Washingtonu mezivládní dohodu o spolupráci na rozvoji litevského civilního jaderného programu.
Dohoda mezi Litvou a USA představuje první takový mezivládní rámec vedený ministerstvem energetiky se specifickým zaměřením na nasazení čtvrté generace malých modulárních reaktorů (SMR) a představuje podle amerického ministerstva energetiky významný prvek pokroku Spojených států v rozvoji čisté, bezpečné a spolehlivé jaderné energie pro partnery a spojence.
Dohoda založí strategické partnerství mezi Spojenými státy a Litvou v komerčním civilním jaderném sektoru.
Podpoří ambiciózní cíl Litvy dosáhnout do roku 2050 energetického systému s nulovými čistými emisemi a posílí schopnost Litvy sloužit jako regionální vývozce energie, zejména proto, že všechny pobaltské státy se odpojují od ruské elektrické sítě a připojují se k evropské kontinentální distribuční síti.
Mohlo by vás zajímat
Dohoda bude také sloužit k posílení amerického civilního jaderného průmyslu, vedoucího postavení USA v oblasti technologií a konkurenceschopnosti USA při prosazování nejvyšších standardů bezpečnosti a zabezpečení. Kromě spolupráce při zavádění SMR dohoda předpokládá výměnu odborníků s cílem zajistit podporu nejvyšších standardů bezpečnosti a zabezpečení, posílení fyzické bezpečnosti a zabezpečení všech civilních jaderných zařízení v Litvě a konzultace týkající se osvědčených postupů souvisejících s vyřazováním z provozu a řízením paliva a rozvojem pracovních sil.
Na bilaterálním setkání ministryně Jennifer M. Granholmová zdůraznila pokračující zájem amerického jaderného průmyslu o poskytování čisté, spolehlivé a odolné jaderné energie pro Litvu jako jednu z klíčových složek posílení energetické bezpečnosti v regionu.
Ministr Kreivys uznal, že pro Litvu je tato dohoda stejně tak o čisté energii a její energetické bezpečnosti, jako o širší geopolitické bezpečnosti, dlouhodobém hospodářském růstu a technologickém pokroku v Litvě.
„Bezpečná, čistá a spolehlivá civilní jaderná energie bude kritickou součástí litevského energetického směřování. USA jsou i nadále odhodlány spolupracovat s Litvou na posílení její národní bezpečnosti, regionální bezpečnosti a demokratické suverenity,“ uvedla americká ministryně.
„Aby systém nabízel nejlepší ceny pro naše spotřebitele, a to jak firmy, tak domácnosti, potřebujeme do roku 2040 1,5 gigawattu malých jaderných reaktorů. Pokud předpokládáme, že průměrný reaktor má výkon asi 300 megawattů, potřebovali bychom jich pět,“ řekl LRT RADIO úřadující ministr energetiky Dainius Kreivys.
USA se s Litvou podělí o své zkušenosti s vývojem jaderné energie nové generace, stejně jako připraví analýzu obchodního modelu a posouzení proveditelnosti vývoje pro čtvrtou generaci malých jaderných reaktorů.
„Mnoha směry. Konkrétní kroky již byly předpovězeny, jako je vytvoření společné pracovní skupiny. Americká strana nám poskytne poměrně rozsáhlou zprávu o tom, jak se tento energetický sektor vyvíjí,“ uvedl Kreivys.
Malé jaderné reaktory budou flexibilní a schopné vyrábět různé množství elektřiny, řekl, takže zvýší výrobu, když se větrná a solární výroba zpomalí, například v bezvětrných nebo zamračených dnech.
„Jsou ideální pro náš systém,“ řekl Kreivys.
Litva však nechce být mezi prvními zeměmi, které tuto technologii využijí, řekl.
„Protože ti první jsou ti, kteří dělají technologické chyby a problémy. Rádi bychom byli ve druhé vlně,“ uvedl ministr.
Aktualizovaná Národní strategie energetické nezávislosti do roku 2050, kterou parlament schválil na konci června, předpokládá možnost rozvoje jaderných reaktorů s nízkým výkonem v Litvě po roce 2030.
Malé modulární reaktory nové generace nebyly dosud postaveny a spuštěny nikde na světě. Jednou z prvních zemí by měla být Česká republika, prostřednictvím Skupiny ČEZ ve spolupráci s britskou společností Rolls Royce.
Očekává se, že ministerstvo energetiky připraví závěrečnou zprávu o proveditelnosti výstavby malých jaderných reaktorů v Litvě v roce 2028.
Podle Kreivise je Litva může v budoucnu potřebovat, protože plánuje vysokou spotřebu elektřiny a energetickou soběstačnost.
(nik)