Spojené státy mohou Ukrajině vypnout internetové připojení Starlink, pokud se spolu nedohodnou na přístupu k ukrajinským nerostům. Podle tří zdrojů agentury Reuters tím Kyjevu pohrozili američtí vyjednavači. Projekt Starlink patří společnosti Space X Elona Muska, který je blízký americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, a pro Ukrajinu a její armádu bránící se ruské agresi je životně důležitý. Jde o další ze série kontroverzních kroků Trumpovy administrativy souvisejících s konfliktem na Ukrajině, v pátek média informovala také o plánu předložit rezoluci OSN, která neoznačuje Rusko za agresora.
O zachování přístupu Ukrajiny ke Starlinku se podle zdrojů Reuters začalo mluvit při jednáních mezi americkými a ukrajinskými představiteli poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl původní návrh amerického ministra financí Scotta Bessenta.
Otázka byla znovu na stole ve čtvrtek při setkání zmocněnce USA pro Ukrajinu Keitha Kellogga se Zelenským, sdělil jeden zdroj Reuters. Při schůzce podle něj směrem k Ukrajině zaznělo, že pokud nebude dohoda o kritických nerostných surovinách, hrozí jí bezprostřední odpojení služby.
„Ukrajina Starlink využívá. Považují ho za svou severní hvězdu,“ uvedl zdroj. „Ztráta Starlinku by byla obrovskou ranou,“ dodal.
Mohlo by vás zajímat
Trump požaduje nerostné bohatství za biliony korun
Zelenskyj odmítl požadavky Trumpovy administrativy, aby USA získaly ukrajinské nerostné bohatství za 500 miliard dolarů (bezmála 12 bilionů Kč), které by Washingtonu mělo vykompenzovat válečnou pomoc. Řekl, že USA nenabídly žádné konkrétní bezpečnostní záruky a skutečná podpora navíc byla výrazně nižší.
V pátek ukrajinský prezident uvedl, že týmy USA a Ukrajiny pracují na dohodě, podle médií Washington přišel s její revidovanou verzí. Trump řekl, že očekává její brzký podpis.
Musk poskytl Ukrajině tisíce terminálů satelitní služby Starlink, které mají nahradit komunikační služby zničené Ruskem po jeho invazi v únoru 2022. Amerického miliardáře proto na Ukrajině oslavovali jako hrdinu. Ten se ale vůči napadené zemi stával postupně kritický a později na podzim roku 2022 jí přístup k systému nejméně jednou omezil.
Rezoluce, která Rusko neoznačuje za agresora
Hrozba vypnutím systému Starlink je jen další z dlouhé série kontroverzních kroků Trumpovy administrativy souvisejících s konfliktem na Ukrajině. Agentura DPA s odvoláním na diplomatické zdroje v pátek uvedla, že USA chce Valnému shromáždění OSN předložit k hlasování rezoluci o válce na Ukrajině, jež neoznačuje Rusko explicitně za agresora. Jak poznamenává agentura Reuters, Washington tímto krokem jde proti snaze Kyjeva a jeho evropských spojenců prosadit v rámci Valného shromáždění vlastní text.
Rezoluce navržená administrativou Donalda Trumpa pár dní před třetím výročím ruské agrese vůči Ukrajině má tři odstavce, v nichž se píše o „rusko-ukrajinském konfliktu“ a požaduje se jeho „rychlý konec“ a dosažení „trvalého míru mezi Ukrajinou a Ruskem“.
Podle Reuters není jasné, kdy by podle představ Washingtonu o návrhu měla světová organizace hlasovat. Na pondělí, na které připadá třetí výročí zahájení války, má Valné shromáždění v plánu hlasovat o návrhu Ukrajiny a Evropské unie, který hovoří o „agresi“ a vyjadřuje „naléhavou potřebu ukončit válku v tomto roce“.
Evropští diplomaté se podle DPA již dříve obávali, že USA jejich návrh nepodpoří, čímž by se diplomaticky stvrdilo verbální odmítání Kyjeva ze strany Trumpa. Ten Ukrajinu a jejího prezidenta Volodymyra Zelenského v posledních dnech tvrdě kritizuje; opakovaně Zelenského označil za diktátora. Naproti tomu k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který konflikt vyvolal, se vyjadřuje vstřícně.
Dnes Trump oba prezidenty vyzval, aby spolupracovali. Poznamenal také, že si Rusko přeje dohodu, o čemž však velká část amerických spojenců v rámci NATO není přesvědčena.