INZERCE

Pohled na projekt elektrárny s malými modulárními reaktory NuScale. Foto: prezentace spol. Fluor (akcionář NuScale Energy)

USA a Ukrajina oznámily spolupráci na výrobě čistých paliv, vyrobených za pomoci modulárních reaktorů

Ukrajina a USA oznámily projekt, který má na Ukrajině demonstrovat výrobu vodíku a čpavku pomocí malých modulárních reaktorů (SMR) a inovativních technologií elektrolýzy. Veřejně-soukromé konsorcium zahrnuje také japonské a jihokorejské společnosti. Projekt oznámil zvláštní vyslanec prezidenta USA pro oblast klimatu John Kerry na konferenci COP27 o klimatu v egyptském Šarm aš-Šajchu.

Projekt, který bude trvat 2 až 3 roky, zahrnuje práci veřejno-soukromého konsorcia na vědeckém a praktickém vývoji pro SMR.

Mezi zúčastněné partnery z USA patří Argonne National Laboratory, Clark Seed, FuelCell Energy, NuScale a Starfire Energy. Na ukrajinské straně se účastní provozovatel jaderných zařízení Enerhoatom, Rada národní bezpečnosti a obrany a Státní vědeckotechnické centrum pro jadernou a radiační bezpečnost.

Kromě toho se konsorcia účastní také korejské společnosti Doosan Energy a Samsung C&T a japonské společnosti IHI Corporation a JGC Corporation.

Nákres soustavy propojených reaktorů NuScale. Zdroj: NuScale Power

Cílem projektu je vyhodnotit a prokázat technickou způsobilost, ekonomickou konkurenceschopnost a také možnost výroby a využití vodíku a čpavku v průmyslovém měřítku ze SMR pomocí elektrolýzy na bázi pevných oxidů.

Za tímto účelem se plánuje výstavba pilotního zařízení a provedení odpovídající technické a ekonomické analýzy jeho provozu.

„Projekt navazuje na stávající spolupráci při budování kapacit zahájenou v rámci amerického programu Foundational Infrastructure for Responsible Use of SMR Technology (FIRST) a jeho cílem je podpořit cíle Ukrajiny v oblasti energetické bezpečnosti, umožnit dekarbonizaci těžko udržitelných energetických odvětví prostřednictvím výroby čistého vodíku a zlepšit dlouhodobou potravinovou bezpečnost díky čistým hnojivům vyráběným z čpavku,“ uvedlo v prohlášení americké ministerstvo zahraničí.

„Dále je jeho cílem prokázat vedoucí postavení Ukrajiny v oblasti inovativní čisté energetiky prostřednictvím využívání pokročilých technologií,“ doplňuje se v komuniké.

„Ani během války se nezastavujeme v modelování nové energetické budoucnosti Ukrajiny,“ uvedl v prohlášení ukrajinský ministr energetiky Herman Galuščenko.

„Bezuhlíková energie je jedním z hlavních světových směrů technologického rozvoje. Ukrajina se samozřejmě s našimi zkušenostmi a potenciálem v oblasti atomové energie bude také aktivně podílet na realizaci světového programu,“ pokračuje ministr energetiky.

„Úspěchy mezinárodního veřejně-soukromého konsorcia budou po našem vítězství využity k vybudování nového energetického systému Ukrajiny a urychlí náš ‚zelený přechod‘,“ dodal Herman Galuščenko.

Společnost Energoatom podepsala se společností NuScale memorandum o porozumění, jehož cílem je prozkoumat možnosti nasazení její technologie v září 2021. V prosinci americká Agentura pro obchod a rozvoj oznámila, že podpoří ukrajinské úřady při posuzování technologie malých reaktorů NuScale s ohledem na budoucí export.

John Kerry rovněž oznámil, že USA zahájily novou iniciativu označovanou jako Projekt Phoenix, jejímž cílem je urychlit v Evropě přechod uhelných elektráren na malé reaktory a zároveň udržet místní pracovní místa prostřednictvím rekvalifikace pracovní síly. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že projekt poskytne přímou podporu USA studiím proveditelnosti přechodu z uhlí na SMR a souvisejícím činnostem na podporu cílů energetické bezpečnosti zemí střední a východní Evropy.

(nik)