Úředníci odsouhlasili letos již třetí záměr na stavbu zařízení na energetické využití odpadů. Po souhlasu pro spalovny v Opatovících nad Labem a v Plané nad Lužnicí prošel také záměr v Uherském Hradišti. Poslední schválené zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO) je unikátní svou kapacitou: s 15 tisíci tunami spáleného odpadu ročně se jedná o zatím nejmenší projekt svého druhu v Česku.

Řízení o dopadu záměru na životní prostředí (EIA) trvalo čtrnáct měsíců. Protáhlo se i kvůli tomu, že Krajský úřad Zlínského kraje nebyl původně spokojen s předloženou dokumentací a vyžádal si její doplnění. Úřad stanovil několik podmínek pro své souhlasné stanovisko. Jedná se třeba o využití nejlepších dostupných technologií (BAT/BREF), protipovodňová opatření a výšku spalinového komínu.

Investorem je teplárenský podnik CTZ, který společně vlastní energetická skupina Enetiqa (51% podíl) a město Uherské Hradiště (49% podíl). CTZ chce nahradit starou uhelnou teplárnu kombinací zdrojů na spalování komunálního odpadu (v rozsahu 15 tisíc tun ročně) a zemního plynu. Dodavatele tří plynových kotlů již firma vybrala, zakázka má být dokončena do letošního října.

Kladné posouzení od úředníků v procesu EIA získal v polovině února záměr společnosti C-Energy Planá. Ta má v plánu stavbu nového energetického zdroje, který bude spalovat směs komunálního odpadu a odpadní dřevní hmoty v rozsahu až 80 tisíc tun za rok. Zkušební provoz nového kotle chce zahájit v roce 2026 a plný provoz o rok později. Odhadované investiční náklady dosahují 2,1 miliardy korun.

Mohlo by vás zajímat

Prvním letos schváleným zařízením typu ZEVO je zdroj v Opatovicích nad Labem s kapacitou na spalování 150 tisíc tun odpadu ročně. Investorem jsou Elektrárny Opatovice ze skupiny EPH, které chtějí energií z odpadů nahradit část hnědého uhlí při vytápění Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi a dalších obcí v regionu.

Využití odpadů k výrobě elektřiny a tepla má dlouhou tradici, první takové zařízení bylo spuštěno v Brně již v roce 1905. V současnosti jsou na českém území v provozu čtyři spalovny typu ZEVO v Praze-Malešicích, Brně, Liberci a v Plzni. Podnik Pražské služby v majetku města chystá zvýšení kapacity spalování odpadu, naopak plánovaná investice do třetího kotle ve spalovně SAKO Brno se zřejmě neuskuteční.

Nové projekty na stavbu ZEVO loni oznámilo město Písek, o něco dříve začala svou investici do spalování odpadu chystat Teplárna České Budějovice. Skupina ČEZ chce s využitím šestimiliardové evropské dotace postavit ZEVO Mělník. Aktivní je také skupina EPH, která oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. Actherm chystá stavbu ZEVO v Chomutově, to loni úspěšně prošlo řízením EIA.

David Tramba