Insolvence OKD ohrožuje minimálně 6000 pracovních míst ve firmách, které těžební společnosti dodávají zboží nebo služby. Nyní jich je 650, asi třetina z nich je na OKD zcela závislá.

Dodavatelské firmy mají za OKD pohledávky dohromady za 1,8 až dvě miliardy korun. V Ostravě to dnes řekli zástupci Hospodářské komory a vládní zmocněnec Jiří Cienciala. OKD je od května v úpadku. Insolvenční návrh na sebe podala samotná firma, dluží podle něj více než 17 miliard korun, přičemž její majetek má hodnotu necelých sedmi miliard.

V problémech jsou malé i střední podniky. Prezident komory Vladimír Dlouhý řekl, že průměrný počet zaměstnanců ve firmách, které jsou na dodávkách pro OKD přímo závislé, je 30 až 50. „Ty firmy už se dneska dostávají do druhotné platební neschopnosti, nejsou schopny platit dále svým dodavatelům, kteří se následně dostávají do problému,“ řekl Dlouhý, podle kterého jde o nebezpečný řetězec multiplikativních následků.

Předseda krajské hospodářské komory Jan Březina řekl, že dřív, až do podání insolvenčního návrhu na OKD, firmy neměly problémy se splatností, v době podání návrhu neměly žádné pohledávky po splatnosti a v problémech se tak ocitly zcela náhle.

Mohlo by vás zajímat

„Samozřejmě i oni mají své dodavatelé a jejich subdodavatelé také čekají na své peníze. A najedou se efekt druhotné platební neschopnosti začíná projevovat a mnozí z nich musí uvažovat o tom, že za a) omezí svoji výrobu nebo že za b) svoji výrobu zcela ukončí,“ řekl Březina.

Dlouhý řekl, že specifikem je, že i kdyby se firmy snažily, některé z nich nové klienty najdou těžko. „Typově jsou to často jednorázové věci, není to sériová výroba, je to specializace na kusové dodávky, které nejsou snadno převoditelné někam jinam,“ vysvětlil.

Cienciala řekl, že klíčová je otázka bezpečnosti. Pokud by podle něj byly zasaženy firmy, které zajišťují bezpečnost samotné existence šachet, nastanou vážné problémy.

Jiří Maralík, ředitel společnosti Strojferr, která OKD dodává a opravuje stroje a zařízení, řekl, že firma už musela propustit šest zaměstnanců, nyní jich má 95. Objem práce pro OKD ji v posledních letech mírně klesal a nyní tvoří asi 15 procent činnosti. Vůči OKD má Strojferr pohledávky kolem čtyř milionů korun, nyní pro těžební společnost pracuje, protože ta platí předem. „Snažíme se udržet maximálně zaměstnanost, nicméně ohrožující to je, pokud můžete přijít o tak velkého odběratele. Snažíme se hledat nové zakázky, vyvíjet nové výrobky pro jiné prostředí,“ řekl Maralík.

Také společnost Průmyslové montáže, která v OKD dělá údržbu technologických zařízení, má pohledávky řádově v milionech. Jednatel a spolumajitel René Kolek řekl, že z OKD je 25 až 30 procent obratu firmy. „Snažíme se hledat nová teritoria, nové odběratele. Snažíme se lidi uchovávat pro potřeby naší společnosti dál, nepropouštíme, hledáme jim práci,“ řekl Kolek.

Krajská tripartita i hospodářská komora chtějí prosadit, aby se problémům kolem OKD intenzivněji věnovala vláda. „Vláda by se měla především rozhodnout, jak se postaví vůči OKD. Nejhorší je nejistota,“ řekl Dlouhý. Cienciala uvedl, že krajská tripartita navrhuje, aby se situace řešila konsensuálně ve sanze zachování co nejvíce pracovních míst v regionu po co nejdelší dobu.

Členové tripartity připravili materiál, který specifikuje možnosti, jak by vláda mohla dodavatelské firmy OKD podpořit. Jsou mezi nimi státní odkup pohledávek dodavatelských firem za kompromisní cenu, vracení DPH firmám z faktur, které OKD nezaplatilo, nebo speciální program či příspěvek na udržení pracovních míst.

–čtk–