ÚOOÚ dal nejvyšší pokutu za spam – 6 milionů prodejci ojetin

Spam. Ilustrační grafika od Gerd Altmann z Pixabay

Úřad pro ochranu osobních údajů uložil sankci společnosti zabývající se prodejem ojetých automobilů za opakovaná nevyžádaná rozesílání obchodních sdělení ve výši 6 miliónů korun. Jde o nejvyšší pokutu za tento druh provinění, kterou za dobu své existence udělil. Firma rozeslala reklamu na 500 tisíc emailů.

Firma prodávající ojeté vozy dostala dosud nejvyšší pokutu v historii za rozesílání spamu (nevyžádané obchodní sdělení). I přes nesouhlas a podané odvolání nakonec musela zaplatit 6 milionů korun Úřadu pro ochranu osobních údajů. Podle něj firma „opakovaně šířila elektronickými prostředky obchodní sdělení i adresátům, kteří k tomu nedali souhlas.

Úřad se podle zjištění Ekonomického deníku nezabýval jen stížnostmi občanů, ale prověřoval také marketingovou kampaň, která byla prostřednictvím e-mailu odeslána téměř 500 tisícům adresátů.

Firma s uloženou pokutou nesouhlasila a odvolala. Tento krok nebyl úspěšný firma musela pokutu zaplatit. O odvolání rozhodovala dnes již bývalá předsedkyně Ivana Janů, kterou nedávno nahradil Jiří Kaucký.

Kaucký bude novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů

Na skutečnost, že udělený souhlas se zasíláním obchodních sdělení musí být odesílatel obchodních sdělení schopen náležitě prokázat, upozorňuje Úřad pro ochranu osobních údajů opakovaně na svých webových stránkách. O ukončených případech též pravidelně informuje v půlročních informacích, kde je obchodním sdělením věnována samostatná podrubrika.

Jiří Reichl