Univerzita obrany uzavřela rámcovou dohodu na dodávku pokusných velkých zvířat z farmářem Martinem Štěpánkem z Horních Ředic. Účelem dohody, jejíž zakázky nesmí přesáhnout celkovou cenu 1 milion 940 tisíc korun s DPH, je nákup velkých laboratorních zvířat a spotřebního materiálu pro zabezpečení výuky studentů Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové. Od listopadu se v Hradci Králové staví pro fakultu nové laboratoře a vivárium za cca 333 milionů korun.
Zakoupená zvířata, konkrétně prasnice od hospodáře Martina Štěpánka poputují z Horních Ředic do vivária v Hradci Králové. Smlouva je uzavřena pro léta 2023 až 2026.
„Přesné počty a pohlaví zvířat budou měsíčně zpřesněné písemnou objednávkou a telefonicky. Váha odebíraných kusů se pohybuje v rozmezí 25 kg až 35 kg, pohlaví samice. V dílčím plnění bude
objednáno od 2 kusů do 15 kusů zvířat… …Součástí jednotlivých dodávek zvířat je granulované krmivo A 1,“ stojí v rámcové dohodě.
Jedna pokusná prasnice vyjde Univerzitu obrany se všemi požadovanými komponenty dle ceníku na cca 1 607 korun.
Univerzita dle rámcové smlouvy požaduje cca 300 prasnic, cenu si hospodář Martin Štěpánek nacenil celkově na 1 895 640 korun.
Kompletní text rámcové dohody je k přečtení ZDE.
Prasnice mají putovat do odloučeného pracoviště Univerzity obrany, do vivária v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Vivárium je zařízení pro chov různých druhů živočichů, obvykle upravené tak, aby se co nejvíce podobalo přirozenému prostředí.
Mohlo by vás zajímat
„Radioizotopové laboratoře stejně jako vivárium slouží především pro medicínský výzkum prováděný kmenovými zaměstnanci a studenty postgraduálního studia na Lékařské fakultě a ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Spolupracujeme také s pracovišti z Farmaceutické fakulty a Fakulty vojenského zdravotnictví, i s komerční sférou,“ uvádí o viváriu Lékařská fakulta v Hradci Králové.
Na specializovaném pracovišti se provádí experimenty na zvířatech z mnoha oborů: růst nádorů ovlivněných nově syntetizovanými cytostatiky, ex vivo a in vivo. Vliv nových léků na zmírnění kardiotoxicity cytostatik. Změny metabolismu jater a jejich ovlivnění při rozvoji jaterní cirhózy, fibrózy či hepatocelulárního poškození. Zlepšení hojení ran u diabetických potkanů. Farmakokinetické studie nově syntetizovaných látek, tj. potenciálních nových léků. Snášenlivost cizorodých materiálů, které budou součástí klinických materiálů určených k implantaci pacientům. Sledování tkáňového metabolismu ovlivněného různým složením diet nebo farmaky přidanými do krmné diety.
„Významná část pokusů sleduje regeneraci a reparaci nervové tkání s využitím kmenových buněk. Provádíme zkoušky na neškodnost a abnormální toxicitu jednotlivých šarží léků během jejich výroby,“ uvádí o pracovišti dále lékařská fakulta.
V roce 2005 byla Lékařská fakulta v Hradci Králové zapsána do seznamu uživatelů geneticky modifikovaných organismů a tehdy se mohlo ve viváriu začít s chovem geneticky modifikovaných potkanů a myší.
Od roku 2013 může pracoviště odchovávat geneticky cenná zvířata, která jsou následně využita v experimentech, protože pracoviště bylo akreditováno též jako chovné zařízení.
Vojáci budou mít své vivárium za dva roky
O vlastní vivárium usiluje Fakulta vojenského zdravotnictví v Hradci Králové delší dobu.
Zásadní příslib přišel až loni na podzim. Nové vědeckovýzkumné laboratoře bude fakulta mít snad za dva roky. S přístavbou šestipatrového objektu v Třebešské ulici škola začala loni na podzim, v březnu sezvaní hosté stvrdili zahájení stavby slavnostním poklepem na základní kámen.
„To, co tady před sebou vidíme, jsou v podstatě hotové základové konstrukce nové budovy,“ popsal staveniště Českému rozhlasu Jan Hehejík ze společnosti Metrostav, provádějící stavbu. „Před námi ještě zůstává suterén, kde se budeme muset poprat s podzemní vodou.“
Investorem stavby je ministerstvo obrany. Za posledních 35 let jde o největší jednorázovou investici do objektů Fakulty vojenského zdravotnictví v Hradci Králové. Cílem je soustředit veškerou činnost fakulty do jednoho areálu.
„Myslím si, že nám to opravdu pomůže v dalším rozvoji. A k získávání mladých, šikovných lidí, kteří budou mít zájem k nám přijít a pracovat v tomto prostředí,“ řekla Českému rozhlasu rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová.
Fakulta vojenského zdravotnictví sídlící v Hradci Králové se zaměřuje na vojensko-odbornou výuku urgentní medicíny, medicínu katastrof a ochranu proti chemickým, biologickým a nukleárním hrozbám.
„To budou naše nejmodernější laboratoře. My máme ty nejrealističtější a dosažitelné nejvyšší stupně biologické ochrany v těch laboratořích biologických, a to je další bonus. Takže je to kombinace biologických agend, radiobiologického pracoviště a výzkumného vivária pro malá i velká laboratorní zvířata,“ doplnil děkan fakulty Roman Chlíbek.
Stavba by měla vyjít na 333 milionů korun. Vybavení potom na dalších 50 až 80 milionů. S otevřením se počítá na jaře roku 2025.
(hrb)